Rychlost.sk Blog Ako vybrať switch – na aké parametre sa zamerať

Ako vybrať switch – na aké parametre sa zamerať

Používanie switchov (sieťových prepínačov) je v súčasnosti výsadou najmä podnikových sietí, svoje uplatnenie však majú aj v sieťach domácich. Na trhu narazíte na switche v rôznych cenových kategóriách, ktoré sa líšia parametrami i doplnkovými funkciami. Na aké sa zamerať a podľa čoho nový switch vybrať? Práve tejto problematike sa budeme venovať na nasledujúcich riadkoch.

Aj doma majú sieťové prepínače svoje využitie

Ak doma používate hneď niekoľko zariadení, ktoré pripájate k internetovej sieti pomocou kábla, počet portov routeru pre vás nemusí byť postačujúci. Zapojením switcha do domácej internetovej siete ju tak jednoducho a efektívne rozvetvíte. Káblové pripojenie sa považuje za stabilnejšie než pripojenie bezdrôtové. Preto sa odporúča pripájať počítače, televízory, herné konzoly, sieťové tlačiarne, kamery a iné prístroje práve pomocou káblu. Cez Wi-Fi sa potom k internetu pripájajte na prenosných zariadeniach. Switch ľahko pripojíte k svojmu existujúcemu routeru a počet portov tak aj znásobíte.

Rozšírenie počtu portov ale nie je jediným dôvodom, prečo zvažovať zaobstaranie switcha do domácej siete. Ak napríklad potrebujete k internetu pripojiť viac zariadení, ktoré sa nachádzajú vo väčšej vzdialenosti od routera (v inej miestnosti či podlaží), museli by ste od routera viesť hneď niekoľko dlhých káblov. Praktickejším riešením je od routera do požadovanej miestnosti natiahnuť len jeden dlhý kábel a k nemu pripojiť switch. Od neho potom povediete samostatné káble k jednotlivým zariadeniam, ktoré už nemusia byť príliš dlhé.

Switch a jeho základné parametre

Pri výbere nového switcha pre domáce využitie by ste sa mali oboznámiť so základnými parametrami a s tým, čo vlastne znamenajú. Vyhnete sa tak riziku zaobstarania sieťového prvku, ktorý nebude zodpovedať vašim požiadavkám. Medzi významné parametre sieťových prepínačov patrí:

  • Počet portov – bežné domáce switch majú štandardné porty RJ-45. Ich počet môže byť rôzny, od 5 po desiatky. Čím viac portov bude switch mať, tým bude mať väčšie rozmery a nároky na výkon. Je preto treba počítať s vyššou spotrebou energie a samozrejme aj vyššími obstarávacími nákladmi.
  • Prenosová rýchlosť – jeden z najvýznamnejších parametrov, na ktoré by ste sa pri výbere sieťového prepínača mali zamerať. Lacnejšie zariadenia majú obvykle maximálnu prenosovú rýchlosť 100 Mb/s. Ak doma používate modernú vysokorýchlostnú sieť s rýchlosťou až 1 Gb/s, použitím lacného switcha sa o rýchlosť zbytočne pripravíte. Preto odporúčame zaobstarať si drahší switch s podporou gigabitovej prenosovej rýchlosti, vďaka ktorému využijete zo svojej siete maximum.
  • Preklápacia kapacita – udáva množstvo Gb, ktoré je switch schopný prepnúť za jednu sekundu na všetkých portoch v oboch smeroch. Výkonnejšie päťportové domáce switche majú preklápaciu kapacitu okolo 10Gbps, takže zvládnu aj prenos veľkých dát bez väčšieho čakania. Samozrejme, platí, že preklápacia kapacita by mala byť úmerná počtu portov a prenosovej rýchlosti, aby bola schopná zvládnuť aj vyťaženie všetkých portov. Napríklad väčší switch so 16 portmi by mal mať preklápaciu kapacitu 32 Gbps.
  • Kapacita paketov – udáva počet miliónov 64B paketov, ktorý dokáže switch preposlať za sekundu.

Nepodceňujte kvalitu konštrukcie

Pri výbere nového switcha do domácej siete sa nezameriavajte len na technické parametre, ale aj na samotnú konštrukciu zariadenia. Najlacnejšie sieťové prepínače sú vyrobené z plastu, a tak sú až príliš ľahké a zle odvádzajú teplo. Preto sa kvalitnejšie switche konštruujú z odolného kovu, ktorý zabezpečuje účinné pasívne chladenie. Väčšina switchov je navrhnutá pre montáž na stenu aj umiestnenie na rovný povrch. Samostatnú kategóriu switchov potom tvorí rack, čo je štandardizovaný systém, do ktorého sa prepínače montujú s ďalšími sieťovými prvkami.

Drahšie switche sú vybavené radom ďalších funkcií

Ak do sieťového prepínača investujete, budete môcť využívať rad ďalších užitočných funkcií, ktoré lacnejšie modely switchov nezvládnu. Patrí medzi ne napríklad funkcia napájania zariadení cez sieťový kábel – PoE. O napájaní zariadení cez PoE sme nedávno napísali samostatný článok, a tak si ho rozhodne nenechajte ujsť.

QoS – Quality of Service

Medzi ďalšie nadštandardné funkcie sieťových prepínačov patrí riadenie kvality služieb označované ako QoS (Quality of Service). Zariadenie automaticky vyhodnocuje zaťaženie a zabraňuje preťaženiu. Vďaka tomu sa nestane, že by napríklad sťahovanie objemných súborov narušilo kvalitu telefonovania cez internet. Vďaka funkcii QoS sa switch postará o to, aby sa rýchlosť sťahovania veľkého súboru znížila a umožnila dostatočnú rýchlosť pre audio či videohovor.

Switche tiež umožňujú manuálne nastavenie priorít jednotlivých portov. V praxi to znamená, že napríklad port využívaný pre pripojenie internetu k televízoru môže mať vyššiu prioritu než port pre pripojenie do stolového počítača. Rýchlosť pre bezproblémové streamovanie tak bude dostatočná aj pri sťahovaní súborov na PC.

Správa a vzdialený dohľad a nastavenie

Nemôžeme zabudnúť ani na užitočnú funkciu správy a dohľadu na diaľku. V softvérovom prostredí switcha môžete zariadenie na diaľku reštartovať, aktualizovať firmware, monitorovať dátové prenosy, sledovať chybové hlásenia či obmedziť prevádzku na niektorom z portov. Switch môže byť doplnený aj o funkciu testovania káblov, ktorá ľahko odhalí poškodený kábel zapojený do zariadenia.

Vo všeobecnosti platí, že čím je vyššia prenosová rýchlosť a počet zariadení pripojených v sieti, tým sú vyššie nároky na výkon a funkcie sieťového prepínača. Výberom kvalitného a výkonného zariadenia využijete plný potenciál, ktorý vaša sieť ponúka.

Americká vláda zahájila vyšetrovanie čínskej spoločnosti TP-Link, ktorá ovláda 65 % trhu s routermi. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť po odhalení využitia ich zariadení pri ransomvérových útokoch.

OpenAI zavŕšila svoju vianočnú akciu „12 dní OpenAI“ oznámením revolučného modelu o3 a jeho menšej verzie o3-mini. Nový model sľubuje výrazné zlepšenie v oblasti uvažovania a riešenia komplexných úloh. Zatiaľ bude dostupný iba pre bezpečnostných výskumníkov.

SpaceX v spolupráci s novozélandským operátorom One NZ spustila prvú celonárodnú satelitnú sieť na posielanie SMS správ. Táto prelomová služba umožňuje komunikáciu aj v oblastiach bez klasického mobilného signálu. Zatiaľ podporuje iba štyri modely telefónov a čas doručenia správ môže trvať až 10 minút.

Tynker je moderná platforma, ktorá učí deti programovať zábavným spôsobom. Pomocou vizuálnych blokov si môžu vytvoriť vlastné hry, animácie alebo ovládať roboty. Platforma podporuje kreativitu, logické myslenie a dáva deťom možnosť poznávať technológie hravou cestou. Zistite, ako funguje a v čom je lepšia, alebo naopak horšia ako iné platformy.

Digitálny blackout. ChatGPT, Sora, Instagram aj Facebook nefungovali. Milióny používateľov sa ocitli bez prístupu k obľúbeným službám. Výpadky odhalili krehkosť online sveta a závislosť na technológiách. OpenAI sa potýkalo s problémami serverov, zatiaľ čo Meta riešila globálny výpadok. Čo sa deje za múrmi technologických gigantov?

Chcete, aby sa vaše dieťa naučilo základy programovania zábavnou a prístupnou formou? Scratch je ideálny štartovací bod. Tento vizuálny programovací jazyk umožňuje deťom tvoriť hry, animácie a príbehy bez nutnosti písať zložitý kód. Naučia sa základy logického myslenia a kreativity a otvoria sa im dvere k ozajstnému programovaniu.

Ďalšie jazykové verzie