Rychlost.sk Blog Ako vyrobiť alebo opraviť sieťový kábel

Ako vyrobiť alebo opraviť sieťový kábel

Ak chcete pripojiť počítač k internetu alebo do domácej siete pomocou kábla, máte dve možnosti. Buď si v obchode kúpite už hotový kábel s konektormi v požadovanej dĺžke, alebo si ho vyrobíte svojpomocne. Domáca výroba sieťového kábla je nevyhnutná najmä v prípade, potrebujete-li ho pretiahnuť úzkym otvorom, do ktorého sa konektor nezmestí. Musíte ho obyčajne namontovať dodatočne až po pretiahnutí kábla cez malý otvor. Prečítajte si, ako taký kábel vyrobiť a ako opraviť ten existujúci.

Ako vyrobiť alebo opraviť sieťový kábel

Výber správneho kábla a jeho parametre

Výhoda výroby sieťového kábla svojpomocne spočíva v úplnej variabilite. Sami sa rozhodnete, aký dlhý kábel potrebujete, aké bude mať vlastnosti a parametre aj aký typ konektorov naň namontujete. Preto by ste mali vedieť, aké druhy káblov (tzv. krútených dvojliniek) existujú, podľa akých parametrov a vlastností sa delia a aké sú ich vlastnosti. Poďme sa preto bližšie zamerať na delenie podľa rôznych kritérií.

UTP, FTP, STP

V súvislosti s káblovým pripojením k internetu sa často hovorí o UTP kábloch. Môžete však naraziť aj na ďalšie typy, a to najčastejšie na FTP a STP. Čo tieto skratky vlastne znamenajú?

Štandardné krútené dvojlinky (Twisted Pair), ktoré sa pre bežné aplikácie používajú najčastejšie, sa označujú ako UTP. Ide o káble bez akéhokoľvek dodatočného tienenia (Unscreened). Pri výrobe kábla svojpomocne sa vám s nimi bude pracovať najlepšie, pretože vám dodatočné tienenie nebude zavadzať, a tak výrobu zvládnete aj bez väčších skúseností.

FTP a STP sú káble tienené. V prípade FTP ide o celkové tienenie kábla. Ide vlastne o bežný základný UTP kábel, ktorý je doplnený o tienenie hliníkovou fóliou, ktorá je pridaná pod hlavným plášťom. Tento typ káblov sa využíva v 10GBaseT aplikáciách. Existujú aj STP káble, ktoré majú celkové tienenie opletením. Chcete-li si vyrobiť sieťový kábel pre domáce použitie, zvyčajne si vystačíte so štandardným lacným UTP káblom.

Rozdelenie kabeláže podľa kategórie

Pri výbere vhodného kábla sa zamerajte aj na to, do akej kategórie v rámci hodnotenia prvkov štruktúrovanej kabeláže spadá. Existujú kategórie Cat3 až Cat8. Vo všeobecnosti platí, že do čím vyššej kategórie daný kábel spadá, tým má vyššiu prenosovú rýchlosť a väčšiu šírku pásma.

Napríklad káble najnižšej kategórie Cat3 sa dnes používajú len pre telefónne rozvody, ich maximálna prenosová rýchlosť bola len 10 Mb/s. Najrozšírenejšou kategóriou je cat5e, ktorá umožňuje prenosovú rýchlosť 1 Gigabit/s s garanciou funkčnosti vo všetkých štandardizovaných protokoloch.

Postupne sa začínajú uplatňovať aj vyššie kategórie, najmä Cat6 či Cat7a. Ak chcete mať k dispozícii kábel, ktorý bude bez problémov použiteľný aj za niekoľko rokov a bude zodpovedať aktuálnym štandardom, zaobstarajte si kabeláž spadajúcu do vyšších kategórií.

Jadro kábla – drôt alebo lanko

Sieťové káble sa ďalej líšia podľa typu jadra. Pre domácu výrobu UTP kábla môžete využiť buď kábel s drôtovým alebo lankovým jadrom. Drôt je vhodný najmä pre horizontálne vedenie. Vyberajte len typy vyrobené z medi. Káble označované ako CCA sú hliníkové, sú menej kvalitné a spôsobujú väčší útlm.

Káble s lankovým jadrom sa používajú predovšetkým ako prepojovacie a nie sú vhodné pre vedenie na dlhšie vzdialenosti. Jednotlivé vodiče sú tvorené lankom, ktoré je splietaní z medených drôtikov. Lankové káble sú ohybné a vhodné pre pohyblivé prívody.

Zapojenie konektora ke káblu

Ak ste vybrali vhodný kábel, je na čase k nemu namontovať konektory RJ-45. Na tento účel sa používajú tzv. krimpovacie kliešte, ktoré konektor ku káblu zalisujú a napevno ukotvia. Na trhu sú krimpovacie kliešte dostupné už od niekoľkých stoviek korún, ak máte v pláne vyrábať sieťové káble častejšie, investujte do drahších solidnejších klieští.

Odstráňte bužírku a jednotlivé vodiče si zrovnajte podľa farby. Sieťové káble sa u nás zapájajú zvyčajne podľa štandardu T568A, u ktorého je poradie vodičov nasledujúce:

Zelenobiely – zelený – oranžovobiely – modrý – modrobiely – oranžový – hnedobiely – hnedý

Existujú dva typy zapojenia – priame a krížené. V prípade priameho zapojenia je kábel napojený na konektory na oboch stranách rovnako. Pre pripojenie dvoch počítačov sa uplatňuje krížové zapojenie, u ktorého sú niektoré vodiče prehodené (používa sa pre priame prepojenie dvoch zariadení bez switche alebo routeru). Väčšina sieťových zariadení je schopná rozpoznať, aký typ kábla bol pripojený, a tak problém s rozhodovaním medzi priamym a kríženým zapájaním odpadá.

Jednotlivé vodiče si zoradte podľa farieb a skráťte ich na dĺžku potrebnú pre konektor. Opatrne ho nasaďte až nadoraz, vložte do klieští a silne stlačte. Práve ste si vyrobili nový sieťový kábel, ktorý môžete ihneď začať používať.

Ako opraviť poškodený sieťový kábel

Vplyvom častého ohýbania sa môže sieťový kábel poškodiť. K tomu najčastejšie dochádza v okolí konektorov, s ktorými sa často manipuluje. Ak je kábel poškodený vo väčšej vzdialenosti od konektora RJ-45, nemá cenu ho opravovať. Ako kábel opraviť, ak je poškodený v blízkosti konektora? Kábel skráťte s využitím klieští a odstráňte pôvodné konektory. Pomocou skúšačky otestujte vodivosť jednotlivých káblov. Ak sa zdajú byť všetky vodiče v poriadku, pomocou krimpovacích klieští „nacvaknite“ nové konektory podľa návodu vyššie.

K výrobe sieťového kábla svojpomocne potrebujete len kábel, dva konektory RJ-45 a krimpovacie kliešte. Pred nákupom kábla si však zistite, o aký typ sa jedná a aké má parametre. Káble z kategórií pod Cat5e nepoužívajte.

Americká vláda zahájila vyšetrovanie čínskej spoločnosti TP-Link, ktorá ovláda 65 % trhu s routermi. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť po odhalení využitia ich zariadení pri ransomvérových útokoch.

OpenAI zavŕšila svoju vianočnú akciu „12 dní OpenAI“ oznámením revolučného modelu o3 a jeho menšej verzie o3-mini. Nový model sľubuje výrazné zlepšenie v oblasti uvažovania a riešenia komplexných úloh. Zatiaľ bude dostupný iba pre bezpečnostných výskumníkov.

SpaceX v spolupráci s novozélandským operátorom One NZ spustila prvú celonárodnú satelitnú sieť na posielanie SMS správ. Táto prelomová služba umožňuje komunikáciu aj v oblastiach bez klasického mobilného signálu. Zatiaľ podporuje iba štyri modely telefónov a čas doručenia správ môže trvať až 10 minút.

Tynker je moderná platforma, ktorá učí deti programovať zábavným spôsobom. Pomocou vizuálnych blokov si môžu vytvoriť vlastné hry, animácie alebo ovládať roboty. Platforma podporuje kreativitu, logické myslenie a dáva deťom možnosť poznávať technológie hravou cestou. Zistite, ako funguje a v čom je lepšia, alebo naopak horšia ako iné platformy.

Digitálny blackout. ChatGPT, Sora, Instagram aj Facebook nefungovali. Milióny používateľov sa ocitli bez prístupu k obľúbeným službám. Výpadky odhalili krehkosť online sveta a závislosť na technológiách. OpenAI sa potýkalo s problémami serverov, zatiaľ čo Meta riešila globálny výpadok. Čo sa deje za múrmi technologických gigantov?

Chcete, aby sa vaše dieťa naučilo základy programovania zábavnou a prístupnou formou? Scratch je ideálny štartovací bod. Tento vizuálny programovací jazyk umožňuje deťom tvoriť hry, animácie a príbehy bez nutnosti písať zložitý kód. Naučia sa základy logického myslenia a kreativity a otvoria sa im dvere k ozajstnému programovaniu.