Rychlost.sk Blog Ako vyrobiť alebo opraviť sieťový kábel

Ako vyrobiť alebo opraviť sieťový kábel

Ak chcete pripojiť počítač k internetu alebo do domácej siete pomocou kábla, máte dve možnosti. Buď si v obchode kúpite už hotový kábel s konektormi v požadovanej dĺžke, alebo si ho vyrobíte svojpomocne. Domáca výroba sieťového kábla je nevyhnutná najmä v prípade, potrebujete-li ho pretiahnuť úzkym otvorom, do ktorého sa konektor nezmestí. Musíte ho obyčajne namontovať dodatočne až po pretiahnutí kábla cez malý otvor. Prečítajte si, ako taký kábel vyrobiť a ako opraviť ten existujúci.

Ako vyrobiť alebo opraviť sieťový kábel

Výber správneho kábla a jeho parametre

Výhoda výroby sieťového kábla svojpomocne spočíva v úplnej variabilite. Sami sa rozhodnete, aký dlhý kábel potrebujete, aké bude mať vlastnosti a parametre aj aký typ konektorov naň namontujete. Preto by ste mali vedieť, aké druhy káblov (tzv. krútených dvojliniek) existujú, podľa akých parametrov a vlastností sa delia a aké sú ich vlastnosti. Poďme sa preto bližšie zamerať na delenie podľa rôznych kritérií.

UTP, FTP, STP

V súvislosti s káblovým pripojením k internetu sa často hovorí o UTP kábloch. Môžete však naraziť aj na ďalšie typy, a to najčastejšie na FTP a STP. Čo tieto skratky vlastne znamenajú?

Štandardné krútené dvojlinky (Twisted Pair), ktoré sa pre bežné aplikácie používajú najčastejšie, sa označujú ako UTP. Ide o káble bez akéhokoľvek dodatočného tienenia (Unscreened). Pri výrobe kábla svojpomocne sa vám s nimi bude pracovať najlepšie, pretože vám dodatočné tienenie nebude zavadzať, a tak výrobu zvládnete aj bez väčších skúseností.

FTP a STP sú káble tienené. V prípade FTP ide o celkové tienenie kábla. Ide vlastne o bežný základný UTP kábel, ktorý je doplnený o tienenie hliníkovou fóliou, ktorá je pridaná pod hlavným plášťom. Tento typ káblov sa využíva v 10GBaseT aplikáciách. Existujú aj STP káble, ktoré majú celkové tienenie opletením. Chcete-li si vyrobiť sieťový kábel pre domáce použitie, zvyčajne si vystačíte so štandardným lacným UTP káblom.

Rozdelenie kabeláže podľa kategórie

Pri výbere vhodného kábla sa zamerajte aj na to, do akej kategórie v rámci hodnotenia prvkov štruktúrovanej kabeláže spadá. Existujú kategórie Cat3 až Cat8. Vo všeobecnosti platí, že do čím vyššej kategórie daný kábel spadá, tým má vyššiu prenosovú rýchlosť a väčšiu šírku pásma.

Napríklad káble najnižšej kategórie Cat3 sa dnes používajú len pre telefónne rozvody, ich maximálna prenosová rýchlosť bola len 10 Mb/s. Najrozšírenejšou kategóriou je cat5e, ktorá umožňuje prenosovú rýchlosť 1 Gigabit/s s garanciou funkčnosti vo všetkých štandardizovaných protokoloch.

Postupne sa začínajú uplatňovať aj vyššie kategórie, najmä Cat6 či Cat7a. Ak chcete mať k dispozícii kábel, ktorý bude bez problémov použiteľný aj za niekoľko rokov a bude zodpovedať aktuálnym štandardom, zaobstarajte si kabeláž spadajúcu do vyšších kategórií.

Jadro kábla – drôt alebo lanko

Sieťové káble sa ďalej líšia podľa typu jadra. Pre domácu výrobu UTP kábla môžete využiť buď kábel s drôtovým alebo lankovým jadrom. Drôt je vhodný najmä pre horizontálne vedenie. Vyberajte len typy vyrobené z medi. Káble označované ako CCA sú hliníkové, sú menej kvalitné a spôsobujú väčší útlm.

Káble s lankovým jadrom sa používajú predovšetkým ako prepojovacie a nie sú vhodné pre vedenie na dlhšie vzdialenosti. Jednotlivé vodiče sú tvorené lankom, ktoré je splietaní z medených drôtikov. Lankové káble sú ohybné a vhodné pre pohyblivé prívody.

Zapojenie konektora ke káblu

Ak ste vybrali vhodný kábel, je na čase k nemu namontovať konektory RJ-45. Na tento účel sa používajú tzv. krimpovacie kliešte, ktoré konektor ku káblu zalisujú a napevno ukotvia. Na trhu sú krimpovacie kliešte dostupné už od niekoľkých stoviek korún, ak máte v pláne vyrábať sieťové káble častejšie, investujte do drahších solidnejších klieští.

Odstráňte bužírku a jednotlivé vodiče si zrovnajte podľa farby. Sieťové káble sa u nás zapájajú zvyčajne podľa štandardu T568A, u ktorého je poradie vodičov nasledujúce:

Zelenobiely – zelený – oranžovobiely – modrý – modrobiely – oranžový – hnedobiely – hnedý

Existujú dva typy zapojenia – priame a krížené. V prípade priameho zapojenia je kábel napojený na konektory na oboch stranách rovnako. Pre pripojenie dvoch počítačov sa uplatňuje krížové zapojenie, u ktorého sú niektoré vodiče prehodené (používa sa pre priame prepojenie dvoch zariadení bez switche alebo routeru). Väčšina sieťových zariadení je schopná rozpoznať, aký typ kábla bol pripojený, a tak problém s rozhodovaním medzi priamym a kríženým zapájaním odpadá.

Jednotlivé vodiče si zoradte podľa farieb a skráťte ich na dĺžku potrebnú pre konektor. Opatrne ho nasaďte až nadoraz, vložte do klieští a silne stlačte. Práve ste si vyrobili nový sieťový kábel, ktorý môžete ihneď začať používať.

Ako opraviť poškodený sieťový kábel

Vplyvom častého ohýbania sa môže sieťový kábel poškodiť. K tomu najčastejšie dochádza v okolí konektorov, s ktorými sa často manipuluje. Ak je kábel poškodený vo väčšej vzdialenosti od konektora RJ-45, nemá cenu ho opravovať. Ako kábel opraviť, ak je poškodený v blízkosti konektora? Kábel skráťte s využitím klieští a odstráňte pôvodné konektory. Pomocou skúšačky otestujte vodivosť jednotlivých káblov. Ak sa zdajú byť všetky vodiče v poriadku, pomocou krimpovacích klieští „nacvaknite“ nové konektory podľa návodu vyššie.

K výrobe sieťového kábla svojpomocne potrebujete len kábel, dva konektory RJ-45 a krimpovacie kliešte. Pred nákupom kábla si však zistite, o aký typ sa jedná a aké má parametre. Káble z kategórií pod Cat5e nepoužívajte.

Umelá inteligencia píše básne, ale s matematikou má problémy. Prečo ChatGPT a ďalší chatboti nezvládajú ani základné počty? Odhaľujeme príčiny matematických omylov AI, od tokenizácie, ktorá rozbíja čísla na nezrozumiteľné fragmenty, až po štatistický prístup k učeniu, ktorý v matematike zlyháva.

Meta predstavila Orion, nejvyspelejšie AR okuliare na svete. Kombinujú vzhľad bežných okuliarov s možnosťami rozšírenej reality. Vďaka holografickému displeju a integrovanej AI otvárajú nové možnosti interakcie s digitálnym svetom. Okrem toho umožňujú hands-free videohovory, zobrazovanie správ a kontextové informácie v reálnom čase.

Bezpečnosť detí na internete je z veľkej časti zodpovednosťou rodičov. Preto sme pre vás pripravili komplexného sprievodcu ochranou detí na internete. Naučíte sa, ako s nimi otvorene komunikovať o rizikách, nastaviť hranice a chrániť ich súkromie.

Nová štúdia odhalila znepokojujúci fakt, Satelity Starlink od SpaceX, určené na poskytovanie internetu, produkujú rušivé rádiové emisie, ktoré ohrozujú pozorovania vesmíru radioteleskopmi. Emisie z druhej generácie Starlinkov sú až 30-krát silnejšie než u predchádzajúcej generácie a predstavujú pre astronómov vážny problém.

Máte pocit, že vás neustále scrollovanie pohlcuje? Že nestíhate nič iného, než tráviť čas na telefóne? Nie je sa za čo hanbiť, ale je potrebné s tým niečo robiť. Ukážeme vám, ako na efektívny digitálny detox, ktorý vám pomôže znovuobjaviť kúzlo offline sveta.

Spoločnosť OpenAI predstavila novú radu modelov umelej inteligencie s názvom o1, ktoré sľubujú revolúciu v oblasti komplexného myslenia a riešenia problémov. Modely o1 vynikajú v odboroch, ako je veda, programovanie a matematika, kde dosahujú porovnateľné výsledky s doktorandmi. OpenAI sa zamerala aj na bezpečnosť a vyvinula nový prístup k tréningu, ktorý bráni zneužitiu AI.