Rychlost.sk Blog Amazon mieri do vesmíru. Pomôcť mu s tým má projekt Kuiper

Amazon mieri do vesmíru. Pomôcť mu s tým má projekt Kuiper

Amazon vstupuje do sveta satelitného internetu s projektom Kuiper, ktorý sľubuje vysokorýchlostné pripojenie aj do odľahlých oblastí. S viac ako 3 200 satelitmi na obežnej dráhe Zeme chce konkurovať Starlinku od SpaceX a ďalším. Aký rýchly bude internet od Amazonu? Koľko bude stáť a kedy bude dostupný?

Amazon mieri do vesmíru. Pomôcť mu s tým má projekt Kuiper

Gigant online obchodu, Amazon, sa púšťa do nového ambiciózneho projektu, a to satelitného internetu. Projekt s názvom Kuiper sľubuje vysokorýchlostné pripojenie k internetu aj do odľahlých oblastí, čím chce konkurovať Starlinku, HughesNet a Viasat. Kedy bude projekt spustený a aký rýchly internet môžeme očakávať?

Čo je vlastne projekt Kuiper a ako bude fungovať?

Predstavte si oblohu posiatu tisíckami drobných satelitov, ktoré prenášajú internetové dáta do vášho počítača. Presne tak by mal fungovať aj Project Kuiper. Amazon plánuje vypustiť na nízku obežnú dráhu Zeme cez 3 200 satelitov, ktoré pokryjú signálom aj tie najodľahlejšie kúty planéty.

Tieto satelity budú komunikovať s pozemnými stanicami a s klientskými terminálmi, ktoré si záujemcovia o satelitný internet budú musieť zaobstarať. Amazon pre Project Kuiper vyvíja vlastné technológie, vrátane špeciálnych antén a čipov, ktoré zaistia čo najefektívnejší a najrýchlejší prenos dát. Spoločnosť tiež spolupracuje s niekoľkými firmami na zaistení raketových štartov pre vynesenie satelitov na obežnú dráhu.

Aký rýchly bude internet z vesmíru?

Podľa informácií od Amazonu sa môžeme tešiť na rýchlosti od 100 Mbps až po závratný 1 Gbps. To je porovnateľné s najrýchlejšími dostupnými technológiami pevného pripojenia. Amazon sľubuje, že Kuiper ponúkne dostatočnú kapacitu pre streamovanie videa vo vysokom rozlíšení, online hranie hier a ďalšie náročné internetové aktivity.

Každopádne reálna rýchlosť sa bude líšiť v závislosti na mnohých faktoroch, ako je napríklad poloha užívateľa, počasie, zaťaženie siete a ďalšie.

Koľko bude satelitný internet od Amazonu stáť?

Amazon zatiaľ sľubuje, že sa bude snažiť o čo najdostupnejšie ceny. Vzhľadom k ambicióznemu plánu a konkurenčnému prostrediu sa dá očakávať, že cena bude hrať kľúčovú rolu v boji o zákazníkov.

Amazon zatiaľ predstavil tri rôzne klientské terminály, ktoré sa budú líšiť veľkosťou, výkonom a pravdepodobne aj cenou. Najmenší terminál bude určený pre bežné domácnosti, zatiaľ čo najväčšie a najvýkonnejšie zariadenie cieli na firmy a organizácie s vysokými nárokmi na internetové pripojenie.

Kedy bude Kuiper dostupný?

Prvé testovacie satelity boli úspešne vypustené do vesmíru už v roku 2023, s plným spustením služby sa počíta v roku 2024. Ak pôjde všetko, ako má, čoskoro budeme mať možnosť vyskúšať, ako funguje internet z vesmíru od Amazonu.

Celkom je Kuiper ambiciózny projekt, ktorý má potenciál zásadne zmeniť trh s internetovým pripojením. Ak sa Amazonu podarí splniť sľuby o vysokej rýchlosti, dostupnosti a relatívne nízkej cene, môže sa stať silným konkurentom pre súčasných poskytovateľov internetu.

Umelá inteligencia píše básne, ale s matematikou má problémy. Prečo ChatGPT a ďalší chatboti nezvládajú ani základné počty? Odhaľujeme príčiny matematických omylov AI, od tokenizácie, ktorá rozbíja čísla na nezrozumiteľné fragmenty, až po štatistický prístup k učeniu, ktorý v matematike zlyháva.

Meta predstavila Orion, nejvyspelejšie AR okuliare na svete. Kombinujú vzhľad bežných okuliarov s možnosťami rozšírenej reality. Vďaka holografickému displeju a integrovanej AI otvárajú nové možnosti interakcie s digitálnym svetom. Okrem toho umožňujú hands-free videohovory, zobrazovanie správ a kontextové informácie v reálnom čase.

Bezpečnosť detí na internete je z veľkej časti zodpovednosťou rodičov. Preto sme pre vás pripravili komplexného sprievodcu ochranou detí na internete. Naučíte sa, ako s nimi otvorene komunikovať o rizikách, nastaviť hranice a chrániť ich súkromie.

Nová štúdia odhalila znepokojujúci fakt, Satelity Starlink od SpaceX, určené na poskytovanie internetu, produkujú rušivé rádiové emisie, ktoré ohrozujú pozorovania vesmíru radioteleskopmi. Emisie z druhej generácie Starlinkov sú až 30-krát silnejšie než u predchádzajúcej generácie a predstavujú pre astronómov vážny problém.

Máte pocit, že vás neustále scrollovanie pohlcuje? Že nestíhate nič iného, než tráviť čas na telefóne? Nie je sa za čo hanbiť, ale je potrebné s tým niečo robiť. Ukážeme vám, ako na efektívny digitálny detox, ktorý vám pomôže znovuobjaviť kúzlo offline sveta.

Spoločnosť OpenAI predstavila novú radu modelov umelej inteligencie s názvom o1, ktoré sľubujú revolúciu v oblasti komplexného myslenia a riešenia problémov. Modely o1 vynikajú v odboroch, ako je veda, programovanie a matematika, kde dosahujú porovnateľné výsledky s doktorandmi. OpenAI sa zamerala aj na bezpečnosť a vyvinula nový prístup k tréningu, ktorý bráni zneužitiu AI.