Rychlost.sk Blog Amazon mieri do vesmíru. Pomôcť mu s tým má projekt Kuiper

Amazon mieri do vesmíru. Pomôcť mu s tým má projekt Kuiper

Amazon vstupuje do sveta satelitného internetu s projektom Kuiper, ktorý sľubuje vysokorýchlostné pripojenie aj do odľahlých oblastí. S viac ako 3 200 satelitmi na obežnej dráhe Zeme chce konkurovať Starlinku od SpaceX a ďalším. Aký rýchly bude internet od Amazonu? Koľko bude stáť a kedy bude dostupný?

Amazon mieri do vesmíru. Pomôcť mu s tým má projekt Kuiper

Gigant online obchodu, Amazon, sa púšťa do nového ambiciózneho projektu, a to satelitného internetu. Projekt s názvom Kuiper sľubuje vysokorýchlostné pripojenie k internetu aj do odľahlých oblastí, čím chce konkurovať Starlinku, HughesNet a Viasat. Kedy bude projekt spustený a aký rýchly internet môžeme očakávať?

Čo je vlastne projekt Kuiper a ako bude fungovať?

Predstavte si oblohu posiatu tisíckami drobných satelitov, ktoré prenášajú internetové dáta do vášho počítača. Presne tak by mal fungovať aj Project Kuiper. Amazon plánuje vypustiť na nízku obežnú dráhu Zeme cez 3 200 satelitov, ktoré pokryjú signálom aj tie najodľahlejšie kúty planéty.

Tieto satelity budú komunikovať s pozemnými stanicami a s klientskými terminálmi, ktoré si záujemcovia o satelitný internet budú musieť zaobstarať. Amazon pre Project Kuiper vyvíja vlastné technológie, vrátane špeciálnych antén a čipov, ktoré zaistia čo najefektívnejší a najrýchlejší prenos dát. Spoločnosť tiež spolupracuje s niekoľkými firmami na zaistení raketových štartov pre vynesenie satelitov na obežnú dráhu.

Aký rýchly bude internet z vesmíru?

Podľa informácií od Amazonu sa môžeme tešiť na rýchlosti od 100 Mbps až po závratný 1 Gbps. To je porovnateľné s najrýchlejšími dostupnými technológiami pevného pripojenia. Amazon sľubuje, že Kuiper ponúkne dostatočnú kapacitu pre streamovanie videa vo vysokom rozlíšení, online hranie hier a ďalšie náročné internetové aktivity.

Každopádne reálna rýchlosť sa bude líšiť v závislosti na mnohých faktoroch, ako je napríklad poloha užívateľa, počasie, zaťaženie siete a ďalšie.

Koľko bude satelitný internet od Amazonu stáť?

Amazon zatiaľ sľubuje, že sa bude snažiť o čo najdostupnejšie ceny. Vzhľadom k ambicióznemu plánu a konkurenčnému prostrediu sa dá očakávať, že cena bude hrať kľúčovú rolu v boji o zákazníkov.

Amazon zatiaľ predstavil tri rôzne klientské terminály, ktoré sa budú líšiť veľkosťou, výkonom a pravdepodobne aj cenou. Najmenší terminál bude určený pre bežné domácnosti, zatiaľ čo najväčšie a najvýkonnejšie zariadenie cieli na firmy a organizácie s vysokými nárokmi na internetové pripojenie.

Kedy bude Kuiper dostupný?

Prvé testovacie satelity boli úspešne vypustené do vesmíru už v roku 2023, s plným spustením služby sa počíta v roku 2024. Ak pôjde všetko, ako má, čoskoro budeme mať možnosť vyskúšať, ako funguje internet z vesmíru od Amazonu.

Celkom je Kuiper ambiciózny projekt, ktorý má potenciál zásadne zmeniť trh s internetovým pripojením. Ak sa Amazonu podarí splniť sľuby o vysokej rýchlosti, dostupnosti a relatívne nízkej cene, môže sa stať silným konkurentom pre súčasných poskytovateľov internetu.

Americká vláda zahájila vyšetrovanie čínskej spoločnosti TP-Link, ktorá ovláda 65 % trhu s routermi. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť po odhalení využitia ich zariadení pri ransomvérových útokoch.

OpenAI zavŕšila svoju vianočnú akciu „12 dní OpenAI“ oznámením revolučného modelu o3 a jeho menšej verzie o3-mini. Nový model sľubuje výrazné zlepšenie v oblasti uvažovania a riešenia komplexných úloh. Zatiaľ bude dostupný iba pre bezpečnostných výskumníkov.

SpaceX v spolupráci s novozélandským operátorom One NZ spustila prvú celonárodnú satelitnú sieť na posielanie SMS správ. Táto prelomová služba umožňuje komunikáciu aj v oblastiach bez klasického mobilného signálu. Zatiaľ podporuje iba štyri modely telefónov a čas doručenia správ môže trvať až 10 minút.

Tynker je moderná platforma, ktorá učí deti programovať zábavným spôsobom. Pomocou vizuálnych blokov si môžu vytvoriť vlastné hry, animácie alebo ovládať roboty. Platforma podporuje kreativitu, logické myslenie a dáva deťom možnosť poznávať technológie hravou cestou. Zistite, ako funguje a v čom je lepšia, alebo naopak horšia ako iné platformy.

Digitálny blackout. ChatGPT, Sora, Instagram aj Facebook nefungovali. Milióny používateľov sa ocitli bez prístupu k obľúbeným službám. Výpadky odhalili krehkosť online sveta a závislosť na technológiách. OpenAI sa potýkalo s problémami serverov, zatiaľ čo Meta riešila globálny výpadok. Čo sa deje za múrmi technologických gigantov?

Chcete, aby sa vaše dieťa naučilo základy programovania zábavnou a prístupnou formou? Scratch je ideálny štartovací bod. Tento vizuálny programovací jazyk umožňuje deťom tvoriť hry, animácie a príbehy bez nutnosti písať zložitý kód. Naučia sa základy logického myslenia a kreativity a otvoria sa im dvere k ozajstnému programovaniu.