Internet berieme ako samozrejmosť, ale čo sa skrýva za jeho fungovaním? Odhaľte tajomstvo IP adresy, vášho unikátneho odtlačku v digitálnom svete. Zistite, ako IP adresa umožňuje komunikáciu medzi zariadeniami a čo znamenajú skratky IPv4 a IPv6.
V dnešnej dobe internetu je ľahké brať online svet ako samozrejmosť. Klikneme na odkaz a behom okamihu sa nám zobrazí webová stránka, video alebo správa od kamaráta. Málokto sa ale zamýšľa nad tým, čo sa deje v pozadí. Odpoveď skrýva okrem iného aj pre niektorých tajomná IP adresa. Čo to je a ako funguje?
IP adresa (skratka pre Internet Protocol Address) je v podstate unikátne identifikačné číslo, ktoré je priradené každému zariadeniu pripojenému k internetovej sieti. Môžete si ju predstaviť ako unikátnu adresu vášho domu, vďaka ktorej vám poštár doručí list.
V tomto prípade ale IP adresa umožňuje počítačom a serverom po celom svete vzájomne komunikovať a posielať si dáta.
Existujú dva hlavné typy IP adries, a to IPv4 a IPv6. Staršia a rozšírenejšia verzia IPv4 sa skladá zo štyroch číselných blokov oddelených bodkami, kde každé číslo nadobúda hodnoty od 0 do 255. Typická IPv4 adresa teda vyzerá napríklad takto 192.168.1.100.
Nový štandard IPv6 bol zavedený kvôli nedostatku dostupných adries IPv4. Adresy IPv6 sú dlhšie a komplexnejšie, skladajú sa z ôsmich skupín hexadecimálnych čísel oddelených dvojbodkami (napr. 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334).
Keď zadáte do prehliadača webovú adresu (napr. www.google.com), váš počítač najprv kontaktuje DNS server (Domain Name System), ktorý funguje ako akýsi telefónny zoznam internetu.
DNS server preloží doménové meno (google.com) na odpovedajúcu IP adresu serveru, kde je webová stránka umiestnená.
Následne váš počítač odošle požiadavku na túto IP adresu a server na ňu odpovie zaslaním požadovaných dát, teda webovej stránky Google, na IP adresu vášho počítača. Celý proces prebieha v rozmedzí milisekúnd a vy si tak môžete užívať ničím nerušené surfovanie po internete.
V IT svete sa rozlišuje medzi verejnými a privátnymi IP adresami. Verejnú IP adresu vám pridelí váš poskytovateľ internetového pripojenia a je viditeľná pre celý internet.
Naopak privátnu IP adresu používate v rámci vašej domácej siete a slúži na identifikáciu jednotlivých zariadení (počítač, telefón, tlačiareň). Router, ktorý prepája vašu domácu sieť s internetom, potom funguje ako sprostredkovateľ a prekladá komunikáciu medzi verejnou a privátnou IP adresou.
Hoci je IP adresa nevyhnutná pre fungovanie internetu, existujú situácie, kedy môžete chcieť svoju identitu online chrániť a svoju IP adresu skryť. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako na to.
Jednou z možností je použitie VPN (virtuálna privátna sieť). VPN vytvára šifrované spojenie medzi vaším zariadením a VPN serverom. Celý váš internetový prevádzke potom prechádza cez tento server a vaša skutočná IP adresa je nahradená IP adresou VPN servera.
Vďaka tomu je pre webové stránky a služby, ktoré navštevujete, ťažšie zistiť vašu skutočnú polohu a identitu. Ďalšou možnosťou je využitie proxy servera. Podobne ako VPN aj proxy server funguje ako sprostredkovateľ medzi vaším zariadením a internetom.
Proxy server ale nešifruje váš prevádzku, takže je menej bezpečný než VPN. Napriek tomu aj proxy server dokáže skryť vašu skutočnú IP adresu a zobraziť webovej stránke IP adresu proxy servera.
IP adresa je základný stavebný kameň fungovania internetu. Vďaka nej sa môžu miliardy zariadení po celom svete vzájomne prepojiť a komunikovať. Hoci sa jedná o pomerne technický koncept, pochopenie základných princípov fungovania IP adresy vám môže pomôcť lepšie porozumieť tomu, ako internet funguje a ako môžete chrániť svoje súkromie.
Umelá inteligencia píše básne, ale s matematikou má problémy. Prečo ChatGPT a ďalší chatboti nezvládajú ani základné počty? Odhaľujeme príčiny matematických omylov AI, od tokenizácie, ktorá rozbíja čísla na nezrozumiteľné fragmenty, až po štatistický prístup k učeniu, ktorý v matematike zlyháva.
Meta predstavila Orion, nejvyspelejšie AR okuliare na svete. Kombinujú vzhľad bežných okuliarov s možnosťami rozšírenej reality. Vďaka holografickému displeju a integrovanej AI otvárajú nové možnosti interakcie s digitálnym svetom. Okrem toho umožňujú hands-free videohovory, zobrazovanie správ a kontextové informácie v reálnom čase.
Bezpečnosť detí na internete je z veľkej časti zodpovednosťou rodičov. Preto sme pre vás pripravili komplexného sprievodcu ochranou detí na internete. Naučíte sa, ako s nimi otvorene komunikovať o rizikách, nastaviť hranice a chrániť ich súkromie.
Nová štúdia odhalila znepokojujúci fakt, Satelity Starlink od SpaceX, určené na poskytovanie internetu, produkujú rušivé rádiové emisie, ktoré ohrozujú pozorovania vesmíru radioteleskopmi. Emisie z druhej generácie Starlinkov sú až 30-krát silnejšie než u predchádzajúcej generácie a predstavujú pre astronómov vážny problém.
Máte pocit, že vás neustále scrollovanie pohlcuje? Že nestíhate nič iného, než tráviť čas na telefóne? Nie je sa za čo hanbiť, ale je potrebné s tým niečo robiť. Ukážeme vám, ako na efektívny digitálny detox, ktorý vám pomôže znovuobjaviť kúzlo offline sveta.
Spoločnosť OpenAI predstavila novú radu modelov umelej inteligencie s názvom o1, ktoré sľubujú revolúciu v oblasti komplexného myslenia a riešenia problémov. Modely o1 vynikajú v odboroch, ako je veda, programovanie a matematika, kde dosahujú porovnateľné výsledky s doktorandmi. OpenAI sa zamerala aj na bezpečnosť a vyvinula nový prístup k tréningu, ktorý bráni zneužitiu AI.