Určite to poznáte. Chcete sa na mobile, tablete alebo notebooku pripojiť k Wi-Fi sieti, ale signál je slabý. Tak sa prechádzate po izbe, aby sa na ikonke objavila ďalšia vytúžená čiarka naviac. Také riešenie je ale dosť otravné a niekedy ani nie je možné. Čo má s týmto problémom spoločné systém Mesh?
Najskôr poďme pekne od začiatku. Spôsobov ako docieliť rozšírenie signálu, je hneď niekoľko. Prvou a vývojovo najstaršou možnosťou je použitie tzv. repeateru. Názov tohoto zariadenia by sa dal preložiť ako „opakovač“ a tento pojem tiež dobre vystihuje princíp jeho fungovania. Signál z hlavného routera sa cez repeater preposiela na rovnakom pásme.
Ďalšou možnosťou je o niečo modernejší nástroj - extender. Ten by sme mohli nazvať „rozširovačom“. Funkcia je pomerne dosť podobná ako pr repeatere. Výhodou je ale využitie viacerých pásiem. Variantou extenderu je ešte Network extender, čo je v podstate sekundárny router využívajúci drátové pripojenie. A konečne posledným prírastkom do rodiny posilňovačov signálu Wi-Fi sa stáva systém Wi-Fi Mesh.
Mesh systémy sú relatívnou novinkou a predstavujú najpokročilejší spôsob, ako zaistiť skutočne rozsiahle pokrytie jednou Wi-Fi sieťou. Princíp, jednoducho povedané, spočíva v sústave hneď niekoľkých „routerov“. K jednému hlavnému smerovaču patrí ešte niekoľko vedľajších jednotiek, dalo by sa povedať satelitných prvkov.
Všetky jednotky sú vzájomne prepojené, disponujú všesmerovými anténami a komunikujú spolu prostredníctvom pásiem 2,4 Ghz, 5 Ghz. Môžu využívať aj ethernet - teda drátovú sieť. Tento systém umožňuje zabezpečenie efektívneho pokrytia aj značne rozľahlej plochy silným signálom jedinej Wi-Fi siete.
Mesh systém ponúka široké možnosti využitia bezdrôtovej siete v domácom aj firemnom prostredí. Zabezpečí vysoko kvalitný a silný signál. V mnohých prípadoch umožní obísť sa bez drôtového pripojenia. Jeho prednosťou je tiež fakt, že jednotky medzi sebou komunikujú navzájom - nielen jednosmerne z jednotky hlavnej do vedľajšej. Výpadok jedného bodu teda neohrozí systém.
Sprevádzkovanie aj údržba takejto siete sú pritom veľmi jednoduché záležitosti, ktoré zvládne aj laik. Konfigurácia je jednoduchá a zariadenie si samé vyberá optimálny spôsob šírenia signálu, aby bolo zaistené rovnomerné a stabilné pokrytie.
Snáď jedinou nevýhodou Wi-Fi Mesh je jeho vyššia obstarávacia cena. Zariadenia tohoto typu sa začali objavovať ešte len v roku 2016. Snáď môžeme do budúcna počítať zo znižovaním nákladov. Aj v súčasnosti sa ale investície mnohokrát vyplatia. Wi-Fi Mesh systém oceníte predovšetkým pokiaľ:
Americká vláda zahájila vyšetrovanie čínskej spoločnosti TP-Link, ktorá ovláda 65 % trhu s routermi. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť po odhalení využitia ich zariadení pri ransomvérových útokoch.
OpenAI zavŕšila svoju vianočnú akciu „12 dní OpenAI“ oznámením revolučného modelu o3 a jeho menšej verzie o3-mini. Nový model sľubuje výrazné zlepšenie v oblasti uvažovania a riešenia komplexných úloh. Zatiaľ bude dostupný iba pre bezpečnostných výskumníkov.
SpaceX v spolupráci s novozélandským operátorom One NZ spustila prvú celonárodnú satelitnú sieť na posielanie SMS správ. Táto prelomová služba umožňuje komunikáciu aj v oblastiach bez klasického mobilného signálu. Zatiaľ podporuje iba štyri modely telefónov a čas doručenia správ môže trvať až 10 minút.
Tynker je moderná platforma, ktorá učí deti programovať zábavným spôsobom. Pomocou vizuálnych blokov si môžu vytvoriť vlastné hry, animácie alebo ovládať roboty. Platforma podporuje kreativitu, logické myslenie a dáva deťom možnosť poznávať technológie hravou cestou. Zistite, ako funguje a v čom je lepšia, alebo naopak horšia ako iné platformy.
Digitálny blackout. ChatGPT, Sora, Instagram aj Facebook nefungovali. Milióny používateľov sa ocitli bez prístupu k obľúbeným službám. Výpadky odhalili krehkosť online sveta a závislosť na technológiách. OpenAI sa potýkalo s problémami serverov, zatiaľ čo Meta riešila globálny výpadok. Čo sa deje za múrmi technologických gigantov?
Chcete, aby sa vaše dieťa naučilo základy programovania zábavnou a prístupnou formou? Scratch je ideálny štartovací bod. Tento vizuálny programovací jazyk umožňuje deťom tvoriť hry, animácie a príbehy bez nutnosti písať zložitý kód. Naučia sa základy logického myslenia a kreativity a otvoria sa im dvere k ozajstnému programovaniu.