Hlboko v pralese sa odohráva tichá revolúcia. Kmeň Marubo, žijúci po stáročia v súlade s prírodou, sa vďaka Starlinku od Elona Muska pripojil k internetu. Sociálne siete sa však stávajú zdrojom informácií i dezinformácií a vyvolávajú otázky ohľadom vplyvu na mladú generáciu. Dokáže si kmeň Marubo zachovať svoju identitu tvárou v tvár modernému svetu?
Hlboko v Amazonskom dažďovom pralese, kde sa čas zdanlivo zastavil, sa odohráva technologická revolúcia. Kmeň Marubo, ktorý po stáročia žil v súlade s prírodou a vlastnými tradíciami, sa vďaka Starlink od Elona Muska prepojil s online svetom. Čo sa stane, keď sa starobylá kultúra stretne s internetom?
Pre kmeň Marubo, čítajúci na 2 000 členov, bol príchod internetu šokom. Zatiaľ čo skôr im komunikácia s vonkajším svetom trvala dni, dnes si môžu s rodinou na druhom konci sveta pohovoriť cez videohovor.
Deti objavujú čaro online hier, tínedžeri zdieľajú selfie na Instagrame a staršia generácia s úžasom sleduje futbalové zápasy v priamom prenose. Zatiaľ čo niektorí členovia kmeňa oslavujú internet ako okno do sveta a nástroj na vzdelávanie, iní sa obávajú o zachovanie svojej identity.
Mladí ľudia sa zdajú byť menej motivovaní učiť sa tradičným remeslám a zvykom a viac ich láka virtuálna realita. Naopak, staršia generácia sa s nostalgiou obzerá za dobou, keď čas plynul pomalšie a život sa riadil rytmom prírody.
Rovnako ako v iných častiach sveta, aj v komunite Marubo sa začínajú prejavovať tienisté stránky internetu. Sociálne siete, aj keď uľahčujú komunikáciu, so sebou nesú riziko závislostí a šírenia dezinformácií.
Niekto rodičia vyjadrujú obavy z násilných videohier a obsahu pre dospelých, ktorý je pre mladých členov kmeňa ľahko dostupný. Práve obsah pre dospelých sa začal v kmeni rýchlo šíriť a podľa slov niektorých starších členov už viedol aj k agresívnemu sexuálnemu správaniu.
Niet teda divu, že príchod internetu do srdca Amazonie vyvoláva otázky o budúcnosti kmeňa Marubo. Dokážu skĺbiť svoju tradičnú kultúru s výzvami moderného sveta? Zachovajú si svoju identitu aj v online priestore, kde sa hranice medzi realitou a virtuálnym svetom stierajú? Jedno je isté, internet zmenil život kmeňa Marubo navždy a jeho dopad bude patrný ešte po mnoho generácií.
Umelá inteligencia píše básne, ale s matematikou má problémy. Prečo ChatGPT a ďalší chatboti nezvládajú ani základné počty? Odhaľujeme príčiny matematických omylov AI, od tokenizácie, ktorá rozbíja čísla na nezrozumiteľné fragmenty, až po štatistický prístup k učeniu, ktorý v matematike zlyháva.
Meta predstavila Orion, nejvyspelejšie AR okuliare na svete. Kombinujú vzhľad bežných okuliarov s možnosťami rozšírenej reality. Vďaka holografickému displeju a integrovanej AI otvárajú nové možnosti interakcie s digitálnym svetom. Okrem toho umožňujú hands-free videohovory, zobrazovanie správ a kontextové informácie v reálnom čase.
Bezpečnosť detí na internete je z veľkej časti zodpovednosťou rodičov. Preto sme pre vás pripravili komplexného sprievodcu ochranou detí na internete. Naučíte sa, ako s nimi otvorene komunikovať o rizikách, nastaviť hranice a chrániť ich súkromie.
Nová štúdia odhalila znepokojujúci fakt, Satelity Starlink od SpaceX, určené na poskytovanie internetu, produkujú rušivé rádiové emisie, ktoré ohrozujú pozorovania vesmíru radioteleskopmi. Emisie z druhej generácie Starlinkov sú až 30-krát silnejšie než u predchádzajúcej generácie a predstavujú pre astronómov vážny problém.
Máte pocit, že vás neustále scrollovanie pohlcuje? Že nestíhate nič iného, než tráviť čas na telefóne? Nie je sa za čo hanbiť, ale je potrebné s tým niečo robiť. Ukážeme vám, ako na efektívny digitálny detox, ktorý vám pomôže znovuobjaviť kúzlo offline sveta.
Spoločnosť OpenAI predstavila novú radu modelov umelej inteligencie s názvom o1, ktoré sľubujú revolúciu v oblasti komplexného myslenia a riešenia problémov. Modely o1 vynikajú v odboroch, ako je veda, programovanie a matematika, kde dosahujú porovnateľné výsledky s doktorandmi. OpenAI sa zamerala aj na bezpečnosť a vyvinula nový prístup k tréningu, ktorý bráni zneužitiu AI.