Ak patríte medzi používateľov internetu, pre ktorých je vysnívaným cieľom rýchle a spoľahlivé pripojenie prostredníctvom routera, možno práve uvažujete o voľbe medzi frekvenciou 2,4 GHz a 5 GHz. Ktorá z nich pre vás bude vhodnejšia a bude lepšie spĺňať všetky kladené požiadavky?
Odpoveď na otázku v úvode nie je tak jednoduchá, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Každá frekvencia má totiž svoje plusy, napriek tomu sa ani jedna z nich nevyhne aj nejakým tým detailom, ktoré by vám nemuseli v praxi vyhovovať. Pred výberom prístroja si teda v kľude s rozvahou prejdite možnosti a zoznámte sa s vlastnosťami dostupných routerov.
Dnešné moderné Wi-Fi routery pracujú na dvoch odlišných frekvenciách. Čo sa týka rýchlosti, je na tom určite lepšie prenos v pásme 5 GHz. Pri vykonaných testoch za optimálnych podmienok je skutočne rapídne rýchlejší v oblasti downloadu (sťahovania dát) aj uploadu (odosielania). Samozrejme sú tu tie spomínané optimálne podmienky, ktoré rozhodne nie je možné dosiahnuť stále. Pripojenie na krátku vzdialenosť bez prekážok je pri frekvencii 5 GHz bezproblémové a pásmo býva voľnejšie ako v prípade frekvencie 2,4 GHz. Môže tak dochádzať k nežiadúcemu rušeniu. Na druhej strane nižšia frekvencia (teda 2,4 GHz) oveľa lepšie preniká prípadnými prekážkami, aj keď je výrazne pomalšia.
Mnoho modelov moderných routerov zvláda bez problémov vysielať súčasne signál na oboch spomínaných frekvenciách, takže buď zvolíme požadovanou frekvenciu na prijímacom zariadení manuálne, alebo sa automaticky sama nastaví tá, ktorá ponúka momentálne lepšie pripojenie. Pokiaľ sa teda rozhodnete zriadiť si vlastnú domácu bezdrôtovú sieť s využitím Wi-Fi routera, zvážte jeho umiestnenie tak, aby bol príjem maximálne jednoduchý a signál nebol výraznejšie rušený ani clonený. Využívať môžete obidve frekvencie v jeden moment a ku konkrétnej sieti pripojiť tie zariadenia, pri ktorých sa to viac vyplatí.
Umelá inteligencia píše básne, ale s matematikou má problémy. Prečo ChatGPT a ďalší chatboti nezvládajú ani základné počty? Odhaľujeme príčiny matematických omylov AI, od tokenizácie, ktorá rozbíja čísla na nezrozumiteľné fragmenty, až po štatistický prístup k učeniu, ktorý v matematike zlyháva.
Meta predstavila Orion, nejvyspelejšie AR okuliare na svete. Kombinujú vzhľad bežných okuliarov s možnosťami rozšírenej reality. Vďaka holografickému displeju a integrovanej AI otvárajú nové možnosti interakcie s digitálnym svetom. Okrem toho umožňujú hands-free videohovory, zobrazovanie správ a kontextové informácie v reálnom čase.
Bezpečnosť detí na internete je z veľkej časti zodpovednosťou rodičov. Preto sme pre vás pripravili komplexného sprievodcu ochranou detí na internete. Naučíte sa, ako s nimi otvorene komunikovať o rizikách, nastaviť hranice a chrániť ich súkromie.
Nová štúdia odhalila znepokojujúci fakt, Satelity Starlink od SpaceX, určené na poskytovanie internetu, produkujú rušivé rádiové emisie, ktoré ohrozujú pozorovania vesmíru radioteleskopmi. Emisie z druhej generácie Starlinkov sú až 30-krát silnejšie než u predchádzajúcej generácie a predstavujú pre astronómov vážny problém.
Máte pocit, že vás neustále scrollovanie pohlcuje? Že nestíhate nič iného, než tráviť čas na telefóne? Nie je sa za čo hanbiť, ale je potrebné s tým niečo robiť. Ukážeme vám, ako na efektívny digitálny detox, ktorý vám pomôže znovuobjaviť kúzlo offline sveta.
Spoločnosť OpenAI predstavila novú radu modelov umelej inteligencie s názvom o1, ktoré sľubujú revolúciu v oblasti komplexného myslenia a riešenia problémov. Modely o1 vynikajú v odboroch, ako je veda, programovanie a matematika, kde dosahujú porovnateľné výsledky s doktorandmi. OpenAI sa zamerala aj na bezpečnosť a vyvinula nový prístup k tréningu, ktorý bráni zneužitiu AI.