Rychlost.sk Blog Google plánuje poháňať umelú inteligenciu pomocou reaktorov

Google plánuje poháňať umelú inteligenciu pomocou reaktorov

Google sa spojil s Kairos Power a plánuje poháňať svoje dátové centrá malými modulárnymi reaktormi. Cieľom je zabezpečiť 500 MW bezemisnej energie do roku 2030. Ambiciózny plán však čelí technickým aj spoločenským výzvam.

Google plánuje poháňať umelú inteligenciu pomocou reaktorov

V čase, keď sa energetické nároky dátových centier a umelej inteligencie prudko zvyšujú, hľadajú technologickí giganti alternatívne zdroje energie. Google sa rozhodol pre odvážny krok a uzavrel dohodu so startupom Kairos Power o výstavbe siedmich malých modulárnych reaktorov, ktoré by mali poháňať jeho dátové centrá. Krok sľubuje pridať do siete zhruba 500 megawattov bezemisnej elektriny.

Jadrová energia: Nová nádej pre dátové centrá?

Spolupráca Googlu s Kairos Power nie je ojedinelá. Aj ďalšie technologické firmy, ako Microsoft a Amazon, sa obracajú k jadrovej energii. Microsoft sa dohodol so spoločnosťou Constellation Energy na restartovaní reaktora v Three Mile Island.

Naopak, Amazon plánuje vybudovať hyperscale dátové centrum priamo napojené na jadrovú elektráreň v Pensylvánii. Jadrová energia je tak stále viac vnímaná ako spoľahlivý a bezemisný zdroj pre energeticky náročné dátové centrá.

Výzvy a prekážky na ceste k jadrovej budúcnosti

Kairos Power patrí k novej generácii startupov, ktoré sa zameriavajú na malé modulárne reaktory (SMR). Reaktory sľubujú nižšie náklady a rýchlejšiu výstavbu oproti tradičným jadrovým elektrárňam.

Kairos ide ešte o krok ďalej a používa na chladenie reaktora namiesto vody roztavené soli fluoridu lítneho a beryllnatého. Inovatívny prístup síce získal schválenie od regulačných orgánov, ale zároveň predstavuje technologickú výzvu.

Google chce výstavbu dokončiť do roku 2030

Ekonomická stránka SMR zatiaľ nebola v praxi overená a použitie roztavených solí predstavuje odklon od desiatok rokov skúseností s vodou chladenými reaktormi. Nezanedbateľnou prekážkou je aj verejná mienka.

Hoci podpora jadrovej energie rastie, stále existuje značná časť populácie, ktorá sa stavia proti jej využívaniu. Google očakáva, že nové elektrárne budú v prevádzke do konca dekády. Kairos Power pôvodne plánoval spustenie komerčnej prevádzky až na začiatok 30. rokov, takže termín 2030 sa zdá byť ambiciózny.

Navyše sa Kairos ocitá v závode s fúznymi startupmi, ktoré sa tiež snažia spustiť komerčné elektrárne do roku 2035. Či sa Googlu a Kairos Power podarí prekonať tieto prekážky a uskutočniť svoju víziu jadrovo poháňaných dátových centier, ukáže až čas.

Americká vláda zahájila vyšetrovanie čínskej spoločnosti TP-Link, ktorá ovláda 65 % trhu s routermi. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť po odhalení využitia ich zariadení pri ransomvérových útokoch.

OpenAI zavŕšila svoju vianočnú akciu „12 dní OpenAI“ oznámením revolučného modelu o3 a jeho menšej verzie o3-mini. Nový model sľubuje výrazné zlepšenie v oblasti uvažovania a riešenia komplexných úloh. Zatiaľ bude dostupný iba pre bezpečnostných výskumníkov.

SpaceX v spolupráci s novozélandským operátorom One NZ spustila prvú celonárodnú satelitnú sieť na posielanie SMS správ. Táto prelomová služba umožňuje komunikáciu aj v oblastiach bez klasického mobilného signálu. Zatiaľ podporuje iba štyri modely telefónov a čas doručenia správ môže trvať až 10 minút.

Tynker je moderná platforma, ktorá učí deti programovať zábavným spôsobom. Pomocou vizuálnych blokov si môžu vytvoriť vlastné hry, animácie alebo ovládať roboty. Platforma podporuje kreativitu, logické myslenie a dáva deťom možnosť poznávať technológie hravou cestou. Zistite, ako funguje a v čom je lepšia, alebo naopak horšia ako iné platformy.

Digitálny blackout. ChatGPT, Sora, Instagram aj Facebook nefungovali. Milióny používateľov sa ocitli bez prístupu k obľúbeným službám. Výpadky odhalili krehkosť online sveta a závislosť na technológiách. OpenAI sa potýkalo s problémami serverov, zatiaľ čo Meta riešila globálny výpadok. Čo sa deje za múrmi technologických gigantov?

Chcete, aby sa vaše dieťa naučilo základy programovania zábavnou a prístupnou formou? Scratch je ideálny štartovací bod. Tento vizuálny programovací jazyk umožňuje deťom tvoriť hry, animácie a príbehy bez nutnosti písať zložitý kód. Naučia sa základy logického myslenia a kreativity a otvoria sa im dvere k ozajstnému programovaniu.