Rychlost.sk Blog Je AI chytrejšia ako ľudia? OpenAI o1 exceluje vo vede, programovaní aj matematike

Je AI chytrejšia ako ľudia? OpenAI o1 exceluje vo vede, programovaní aj matematike

Spoločnosť OpenAI predstavila novú radu modelov umelej inteligencie s názvom o1, ktoré sľubujú revolúciu v oblasti komplexného myslenia a riešenia problémov. Modely o1 vynikajú v odboroch, ako je veda, programovanie a matematika, kde dosahujú porovnateľné výsledky s doktorandmi. OpenAI sa zamerala aj na bezpečnosť a vyvinula nový prístup k tréningu, ktorý bráni zneužitiu AI.

Je AI chytrejšia ako ľudia? OpenAI o1 exceluje vo vede, programovaní aj matematike

Umelá inteligencia sa stále viac približuje ľudskému mysleniu. Dôkazom je aj najnovší počin spoločnosti OpenAI – rada modelov umelej inteligencie s názvom o1. Modely sľubujú revolúciu v oblasti komplexného myslenia a riešenia problémov, a to v oblastiach, ako je veda, programovanie aj matematika.

Revolúcia v uvažovaní strojov

Na rozdiel od predchádzajúcich modelov je o1 navrhnutá tak, aby pred samotnou odpoveďou venovala viac času analýze a premýšľaniu. Vďaka tomu dokáže riešiť zložitejšie úlohy, a prekonávať tak limity, na ktoré narážali staršie AI systémy.

Testy preukázali, že o1 dosahuje porovnateľné výsledky s doktorandmi v náročných úlohách z fyziky, chémie a biológie.

Nezaostáva ani v matematike a programovaní – v kvalifikačnej skúške pre Medzinárodnú matematickú olympiádu (IMO) vyriešil model o1 správne 83 % problémov, kým GPT-4o iba 13 %. V programovaní sa potom v súťažiach Codeforces umiestnil v 89. percentile.

Bezpečnosť na prvom mieste

Spoločnosť OpenAI si je vedomá rizík spojených s čoraz vyvinutejšou umelou inteligenciou. Preto vyvinula nový prístup k bezpečnostnému tréningu, ktorý využíva schopnosti uvažovania modelu o1 k dodržiavaniu bezpečnostných pokynov.

Modely o1 sú už teraz dostupné v ChatGPT Plus a Team a čoskoro sa dočkajú aj užívatelia ChatGPT Enterprise a Edu. Vývojári s prístupom k API (úroveň 5) môžu s modelmi o1-preview a o1-mini experimentovať už dnes.

Spoločnosť plánuje modely o1 ďalej zdokonaľovať a rozširovať ich funkcionalitu o prechádzanie webu, nahrávanie súborov a obrázkov a ďalšie užitočné funkcie.

Umelá inteligencia píše básne, ale s matematikou má problémy. Prečo ChatGPT a ďalší chatboti nezvládajú ani základné počty? Odhaľujeme príčiny matematických omylov AI, od tokenizácie, ktorá rozbíja čísla na nezrozumiteľné fragmenty, až po štatistický prístup k učeniu, ktorý v matematike zlyháva.

Meta predstavila Orion, nejvyspelejšie AR okuliare na svete. Kombinujú vzhľad bežných okuliarov s možnosťami rozšírenej reality. Vďaka holografickému displeju a integrovanej AI otvárajú nové možnosti interakcie s digitálnym svetom. Okrem toho umožňujú hands-free videohovory, zobrazovanie správ a kontextové informácie v reálnom čase.

Bezpečnosť detí na internete je z veľkej časti zodpovednosťou rodičov. Preto sme pre vás pripravili komplexného sprievodcu ochranou detí na internete. Naučíte sa, ako s nimi otvorene komunikovať o rizikách, nastaviť hranice a chrániť ich súkromie.

Nová štúdia odhalila znepokojujúci fakt, Satelity Starlink od SpaceX, určené na poskytovanie internetu, produkujú rušivé rádiové emisie, ktoré ohrozujú pozorovania vesmíru radioteleskopmi. Emisie z druhej generácie Starlinkov sú až 30-krát silnejšie než u predchádzajúcej generácie a predstavujú pre astronómov vážny problém.

Máte pocit, že vás neustále scrollovanie pohlcuje? Že nestíhate nič iného, než tráviť čas na telefóne? Nie je sa za čo hanbiť, ale je potrebné s tým niečo robiť. Ukážeme vám, ako na efektívny digitálny detox, ktorý vám pomôže znovuobjaviť kúzlo offline sveta.

Spomeňte si na dychberúcu víziu budúcnosti z filmu Blade Runner - holografické reklamy, kyberpriestor a všadeprítomné siete. Môže sa táto fikcia stať realitou? Zistite, čo môžeme očakávať od internetu budúcnosti a ako sa budú stierať hranice medzi realitou a virtuálnym svetom.

Ďalšie jazykové verzie