Nová štúdia odhalila znepokojujúci fakt, Satelity Starlink od SpaceX, určené na poskytovanie internetu, produkujú rušivé rádiové emisie, ktoré ohrozujú pozorovania vesmíru radioteleskopmi. Emisie z druhej generácie Starlinkov sú až 30-krát silnejšie než u predchádzajúcej generácie a predstavujú pre astronómov vážny problém.
Zatemňujú sa nám okná do minulosti vesmíru? Radioteleskopy, ktoré nám vďaka schopnosti zachytiť slabé rádiové vlny umožňujú nazerať miliardy rokov do minulosti, už nie sú také účinné ako predtým. V poslednej dobe ich však niečo ruší. Viníkom paradoxne nie sú vzdialené galaxie, ale satelity Starlink, ktoré sa nám snažia spríjemniť život tu na Zemi.
Nová štúdia využívajúca holandský radioteleskop LOFAR odhalila, že satelity Starlink od SpaceX, ktoré zabezpečujú internetové pripojenie, produkujú rušivé rádiové emisie. Hoci nie sú vypúšťané úmyselne, sú miliónkrát silnejšie než slabé signály z vesmíru, ktoré LOFAR a podobné teleskopy skúmajú.
Zatiaľ čo prvá generácia Starlinkov predstavovala pre astronómov výzvu, druhá generácia, vypúšťaná od minulého roku, je ešte problematickejšia. Emisie z týchto satelitov sú totiž až 30-krát silnejšie.
Spoločnosť SpaceX plánuje vypustiť na obežnú dráhu desaťtisíce ďalších Starlinkov. Ak sa im nepodarí obmedziť rádiové emisie, mohlo by to mať pre radioastronómiu katastrofálne následky.
Pre teleskopy ako LOFAR by sa stalo prakticky nemožné nájsť na oblohe miesto bez rušenia. SpaceX našťastie s astronómami spolupracuje na riešení. Inžinieri oboch strán zdieľajú dáta a hľadajú spôsoby, ako emisie obmedziť. Či sa im to podarí, ukáže až čas.
Problém sa však netýka len SpaceX. Na obežnej dráhe sa nachádza čoraz viac satelitov od rôznych spoločností a ich počet bude v nasledujúcich rokoch strmým rastom narastať. Je preto nevyhnutné, aby sa aj ďalšie subjekty zapojili do hľadania riešenia a zabezpečili, aby naša túžba po pripojení k internetu neprerušila bádania po fungovaní vesmíru.
Máte pocit, že vás neustále scrollovanie pohlcuje? Že nestíhate nič iného, než tráviť čas na telefóne? Nie je sa za čo hanbiť, ale je potrebné s tým niečo robiť. Ukážeme vám, ako na efektívny digitálny detox, ktorý vám pomôže znovuobjaviť kúzlo offline sveta.
Spoločnosť OpenAI predstavila novú radu modelov umelej inteligencie s názvom o1, ktoré sľubujú revolúciu v oblasti komplexného myslenia a riešenia problémov. Modely o1 vynikajú v odboroch, ako je veda, programovanie a matematika, kde dosahujú porovnateľné výsledky s doktorandmi. OpenAI sa zamerala aj na bezpečnosť a vyvinula nový prístup k tréningu, ktorý bráni zneužitiu AI.
Spomeňte si na dychberúcu víziu budúcnosti z filmu Blade Runner - holografické reklamy, kyberpriestor a všadeprítomné siete. Môže sa táto fikcia stať realitou? Zistite, čo môžeme očakávať od internetu budúcnosti a ako sa budú stierať hranice medzi realitou a virtuálnym svetom.
Lagy a vysoký ping vám kazia radosť z online hrania? Zistite, aká rýchlosť internetu je pre plynulý herný zážitok skutočne potrebná a ako optimalizovať vaše pripojenie. Prezradíme vám tipy na nastavenie routera, vplyv latencie na rôzne herné žánre a ďalšie užitočné rady, vďaka ktorým sa stanete pánmi virtuálnych bojísk.
Cítite sa v digitálnom svete bezpečne? Kybernetická kriminalita je ako vírus, ktorý sa šíri závratnou rýchlosťou a útočí na nič netušiace obete. Ransomware, útoky na Internet vecí, rafinované techniky sociálneho inžinierstva – hrozby číhajú na každom rohu. Prečítajte si, ako sa brániť kybernetickým predátorom a ako môžete ochrániť svoje dáta aj súkromie v online džungli.
Chatboti s citom? Emočná AI je nový trend, ktorý sľubuje revolúciu v zákazníckej starostlivosti. Dokáže umelá inteligencia skutočne rozpoznať ľudské emócie a ako by sa dala táto technológia využiť? Poďte s nami preskúmať princípy emočnej AI, jej potenciál i riziká a etické otázky spojené s čítaním emócií strojmi.