Trápia vás výpadky internetu? Pozrieme sa na 5 najčastejších príčin nestabilného pripojenia. Zistíte, ako rozpoznať problém na strane poskytovateľa, kedy je na vine zastaraný router a ako ovplyvňuje stabilitu pripojenia preťažená domáca sieť.
Stabilný internet je pre väčšinu z nás už nevyhnutnosťou. Či už sledujete internetovú televíziu, hráte hry, pracujete z domu, využívate inteligentnú domácnosť alebo len surfujete na internete, vždy budete potrebovať kvalitné, a hlavne stabilné pripojenie. Bohužiaľ, aj v súčasnosti sa môžete stretnúť s tým, že vám internet takzvane spadne.
Niektorí tento problém riešia len občas, iní sa kvôli nemu hnevajú aj niekoľkokrát do týždňa. Výpadky sa navyše len málokedy objavujú pravidelne, čo identifikáciu problému ešte viac sťažuje. V našom sprievodcovi si popíšeme najčastejšie príčiny internetových výpadkov a tipy na ich riešenie.Prvou príčinou, ktorá by vás mala pri výpadku hneď napadnúť, je problém na strane poskytovateľa. Čas od času sa môže stať, že dôjde k technickým problémom, ktoré by sa mali dať odstrániť do niekoľkých hodín. Dôvodom môže byť napríklad zlé počasie alebo preťaženie siete spôsobené pripojením príliš vysokého počtu používateľov.
Môže však ísť aj o plánovanú odstávku spojenú s údržbou siete. O nej by vás mal poskytovateľ informovať buď v aplikácii, alebo na svojom webe. Ak sa vám žiadne informácie o odstávke nepodarí dohľadať a stále máte problémy s internetom, môžete rovno kontaktovať užívateľskú podporu a informovať ju o vašich problémoch.
Nestabilné pripojenie k internetu môže byť spôsobené aj starnutím používaného zariadenia. V tomto prípade pôjde o modem či router. Uistite sa, že vaše zariadenie nie je zastarané a jeho firmware je aktuálny. Môžete ho skúsiť reštartovať, čím dôjde k obnoveniu a pravdepodobne aj aktualizácii. Skúsenejší používatelia môžu skontrolovať aj nastavenie zariadenia.
Ak vás i napriek tomu trápi nestabilný internet, je možné, že je zariadenie poškodené. To sa vám podarí overiť len veľmi ťažko. V žiadnom prípade sa nepokúšajte zariadenie demontovať a opraviť svojpomocne. Najprv overte, že za výpadkami nestojí iná príčina z nášho zoznamu, a v prípade potreby odneste zariadenie do servisu alebo kontaktujte poskytovateľa.
Ak je vaše pripojenie závislé na kábloch, je možné, že v priebehu času došlo k ich poškodeniu. To môže spôsobovať nestabilné internetové pripojenie aj jeho spomalenie, ktoré sa nemusí spočiatku plne prejavovať. Môže sa pritom jednať nielen o priame poškodenie, ale aj o opotrebovanie.
Len málokomu sa podarí hneď na prvýkrát identifikovať, že je problém práve v sieťových kábloch. Oveľa lepšie je obrátiť sa priamo na poskytovateľa a požiadať o príjazd technika, ktorý káble skontroluje a prípadne ich aj opraví.
TIP: Ak vám padá internet, nie je nič jednoduchšie než vykonať meranie rýchlosti internetu. S tým vám pomôže náš nástroj pre meranie rýchlosti, ktorý dokáže merať kvalitu pripojenia.
Pomerné často spôsobuje nestabilné pripojenie k internetu pripojenie viacerých zariadení naraz, čo môže vašu domácu sieť preťažiť. Za problémy môže stáť nielen počet zariadení, ale aj náročnosť úkonov, k ktorým ich využívate.
Predstavte si štvoročlennú domácnosť s pomalým pripojením, kde v dvoch miestnostiach bežia streamovacie platformy a všetci členovia surfujú na internete. V takom prípade sa sieť ľahko preťaží a takmer nikomu sa nepodarí, aby bolo jeho pripojenie úplne plynulé. V skratke sa teda spustené platformy začnú zasekávať a načítanie webu môže miesto pár sekúnd trvať aj niekoľko minút.
Ak vás trápi podobná situácia, nezostáva vám nič iné ako kontaktovať vášho poskytovateľa a hľadať riešenie, ako rýchlosť internetového pripojenia zvýšiť. Rýchlym a účinným riešením je aj obmedzenie počtu pripojených zariadení. Kvalitu pripojenia jednotlivých typov pripojenia si môžete prezrieť nižšie v tabuľke.
Typ pripojenia |
Maximálna rýchlosť sťahovania/odosielania |
Stabilita |
Hodí sa pre náročné úkony (streaming, gaming) |
DSL |
100 / 10 Mbps |
Stredná |
Téměř nevhodné |
Káblové |
1 000 / 50 Mbps |
Vysoká |
Ideálne |
Optické |
1 000 / 1 000 Mbps |
Velmi vysoká |
Ideálne |
Satelitné |
100 / 10 Mbps |
Stredná |
Menej vhodné |
Mobilné 4G/LTE |
100 / 50 Mbps |
Vysoká |
Vhodné |
Mobilné 5G |
500 / 500 Mbps (v budúcnosti až 1 000 Mbps) |
Velmi vysoká |
Ideálne |
TIP: Ak vás trápi pomalé pripojenie, plánujte náročnejšie úkony na večerné hodiny či inú dennú dobu, keď nie je celá domácnosť pripojená k internetu.
Ak sa stále pýtate, prečo vám padá internet, a neviete si rady, je možné, že za všetkým stojí slabý signál Wi-Fi. V takom prípade môže nestabilný internet spôsobovať zlé umiestnenie routeru či rôzne prekážky, ako sú steny alebo nábytok.
Pokúste sa v prvom rade umiestniť router na lepšie miesto, odkiaľ bude schopný pokryť viac miestností naraz. Pomôžu mu v tom aj prídavné zariadenia ako:
Ak využívate bezdrôtový internet a prijímate ho pomocou Wi-Fi routera s modemom, bude pre vás riešenie o trochu komplikovanejšie. V takom prípade je potrebné router umiestniť tak, aby rozvádzal signál v domácnosti a zároveň prijímal dostatočne kvalitný signál zvonka. Ideálne je umiestnenie na vyvýšenom mieste blízko okna.
Ak ste už vyskúšali všetky možnosti, ale stále vás trápi nestabilné internetové pripojenie, je možné, že je problém na vašej strane. Konkrétne za všetkým môže stáť vami používané zariadenie, ako je mobil alebo notebook. V prvom rade sa uistite, že sú všetky ovládače aktualizované. V opačnom prípade môže dochádzať k častým výpadkom alebo úplnému odpojeniu od internetu.
Pri pretrvávajúcich výpadkoch nie je na škodu mrknúť aj na nastavenia siete. To môžete úplne resetovať, čím sa nastavenia vrátia do továrenského stavu. Potom by malo byť možné zariadenie opäť pripojiť. Ak vám ani tento krok nepomôže, môžete zariadenie odniesť do špecializovaného servisu.
Americká vláda zahájila vyšetrovanie čínskej spoločnosti TP-Link, ktorá ovláda 65 % trhu s routermi. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť po odhalení využitia ich zariadení pri ransomvérových útokoch.
OpenAI zavŕšila svoju vianočnú akciu „12 dní OpenAI“ oznámením revolučného modelu o3 a jeho menšej verzie o3-mini. Nový model sľubuje výrazné zlepšenie v oblasti uvažovania a riešenia komplexných úloh. Zatiaľ bude dostupný iba pre bezpečnostných výskumníkov.
SpaceX v spolupráci s novozélandským operátorom One NZ spustila prvú celonárodnú satelitnú sieť na posielanie SMS správ. Táto prelomová služba umožňuje komunikáciu aj v oblastiach bez klasického mobilného signálu. Zatiaľ podporuje iba štyri modely telefónov a čas doručenia správ môže trvať až 10 minút.
Tynker je moderná platforma, ktorá učí deti programovať zábavným spôsobom. Pomocou vizuálnych blokov si môžu vytvoriť vlastné hry, animácie alebo ovládať roboty. Platforma podporuje kreativitu, logické myslenie a dáva deťom možnosť poznávať technológie hravou cestou. Zistite, ako funguje a v čom je lepšia, alebo naopak horšia ako iné platformy.
Digitálny blackout. ChatGPT, Sora, Instagram aj Facebook nefungovali. Milióny používateľov sa ocitli bez prístupu k obľúbeným službám. Výpadky odhalili krehkosť online sveta a závislosť na technológiách. OpenAI sa potýkalo s problémami serverov, zatiaľ čo Meta riešila globálny výpadok. Čo sa deje za múrmi technologických gigantov?
Chcete, aby sa vaše dieťa naučilo základy programovania zábavnou a prístupnou formou? Scratch je ideálny štartovací bod. Tento vizuálny programovací jazyk umožňuje deťom tvoriť hry, animácie a príbehy bez nutnosti písať zložitý kód. Naučia sa základy logického myslenia a kreativity a otvoria sa im dvere k ozajstnému programovaniu.