Sieťové ethernetové káble sa spravidla využívajú na prenos dát. Štandardy IEEE 802.3af a 802.3at však navyše definujú funkciu napájania po sieťovom kábli. Malé sieťové zariadenia tak môžete napájať aj bez nutnosti privádzať napätie ďalším samostatným káblom. Poďme sa zamerať na výhody a nevýhody PoE (Power over Ethernet) a jeho špecifiká.
Na prelome tisícročia sa hojne rozšírila technológia internetového telefonovania, tzv. VoIP. Jednou z nevýhod IP telefónov bola potreba ich napájania samostatným káblom pripojeným k zdroju energie. Práve eliminácia dodatočného zdroja napájania bola hlavnou motiváciou k vzniku PoE. Táto funkcia totiž umožnila napájať IP telefóny a súčasne prenášať dáta len jedným káblom, čo prinieslo jednoduchšie zapojenie zariadení aj úsporu káblov.
Aby bolo napájanie prostredníctvom dátového kábla možné, musí do nich byť injektované napájacie napätie. To sa vykonáva dvoma spôsobmi, a to pomocou switcha s podporou PoE (obvykle aktívne) alebo použitím špeciálnych PoE injektorov (pasívne).
Niekedy dátové switche priamo podporujú funkciu aktívneho alebo pasívneho PoE. Podporu napájania cez dátové káble môžu mať všetky porty. V takom prípade je však treba počítať s tým, že zdroj prepínača nie je dimenzovaný pre napájanie vo všetkých portoch súčasne. Aby nedošlo k preťaženiu, nepripájajte k dátovému prepínaču cez PoE viac než polovicu zariadení z celkového počtu portov. Napríklad switch s 10 portami len ťažko zvládne napájať viac než 5 zariadení súčasne, mnohokrát aj menej. Existujú potom aj sieťové prepínače, ktoré majú priamo vyznačené porty s podporou PoE. U nich je garantovaný plný napájací výkon, vždy však musíte overovať, ktorý z portov je len dátový a ktorý napájaný.
Na princípe pasívneho PoE, kedy sa jednoducho na nevyužité vodiče v sieťovom kábli pripojí požadované napätie, fungujú tzv. PoE injektory. Tie sa pridávajú na jednotlivé ethernetové káble a slúžia na napájanie jediného zariadenia. Použitie injektorov je jednoduchým a lacným riešením, prináša však množstvo nevýhod a rizík. Pri použití PoE injektorov môže dôjsť k výraznému úbytku napätia na dlhom kábli. Pri nesprávnom použití kabeláže alebo nekompatibilného zariadenia dokonca hrozí riziko jeho zničenia. Ak sa totiž kábel s pasívnym PoE napájaním pripojí do bežného rozhrania, ktoré pre obojsmerný prenos dát používa všetky páry vodičov v kábli, môže dôjsť k skratu a prepäleniu.
Okrem spomínaných IP telefónov sa napájanie pomocou funkcie PoE využíva najmä pre webové kamery. Odpadajú tak starosti s naťahovaním dlhých napájacích kabeláží pre jednotlivé IP kamery, prenos dát aj napájanie je riešené len ethernetovým káblom. Napájanie pomocou PoE podporujú tiež niektoré typy prístupových bodov (Wi-Fi Access pointy) na rozšírenie dosahu bezdrôtového signálu.
Ak sa rozhodnete niektoré zo svojich zariadení napájať pomocou ethernetového kábla, zvoľte najvhodnejší spôsob injektovania napätia. Použitie PoE injektorov je jednoduché a lacné, prináša však množstvo rizík, s ktorými treba počítať.
Americká vláda zahájila vyšetrovanie čínskej spoločnosti TP-Link, ktorá ovláda 65 % trhu s routermi. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť po odhalení využitia ich zariadení pri ransomvérových útokoch.
OpenAI zavŕšila svoju vianočnú akciu „12 dní OpenAI“ oznámením revolučného modelu o3 a jeho menšej verzie o3-mini. Nový model sľubuje výrazné zlepšenie v oblasti uvažovania a riešenia komplexných úloh. Zatiaľ bude dostupný iba pre bezpečnostných výskumníkov.
SpaceX v spolupráci s novozélandským operátorom One NZ spustila prvú celonárodnú satelitnú sieť na posielanie SMS správ. Táto prelomová služba umožňuje komunikáciu aj v oblastiach bez klasického mobilného signálu. Zatiaľ podporuje iba štyri modely telefónov a čas doručenia správ môže trvať až 10 minút.
Tynker je moderná platforma, ktorá učí deti programovať zábavným spôsobom. Pomocou vizuálnych blokov si môžu vytvoriť vlastné hry, animácie alebo ovládať roboty. Platforma podporuje kreativitu, logické myslenie a dáva deťom možnosť poznávať technológie hravou cestou. Zistite, ako funguje a v čom je lepšia, alebo naopak horšia ako iné platformy.
Digitálny blackout. ChatGPT, Sora, Instagram aj Facebook nefungovali. Milióny používateľov sa ocitli bez prístupu k obľúbeným službám. Výpadky odhalili krehkosť online sveta a závislosť na technológiách. OpenAI sa potýkalo s problémami serverov, zatiaľ čo Meta riešila globálny výpadok. Čo sa deje za múrmi technologických gigantov?
Chcete, aby sa vaše dieťa naučilo základy programovania zábavnou a prístupnou formou? Scratch je ideálny štartovací bod. Tento vizuálny programovací jazyk umožňuje deťom tvoriť hry, animácie a príbehy bez nutnosti písať zložitý kód. Naučia sa základy logického myslenia a kreativity a otvoria sa im dvere k ozajstnému programovaniu.