Rychlost.sk Blog Problém s rýchlosťou internetu po výmene routera

Problém s rýchlosťou internetu po výmene routera

S veľkým očakávaním si zaobstaráte nový router a naraz zistíte, že pred výmenou bola rýchlosť internetového pripojenia vyššia, hoci poskytovateľa máte stále rovnakého. Kde v takomto prípade hľadať chybu a prípadné riešenie?

Problém s rýchlosťou internetu po výmene routera

Keď zostava zostala rovnaká

Všetky nižšie spomínané rady vychádzajú z predpokladu, že topológia siete (zjednodušene zapojenie) zostala rovnaká a jedinou zmenou je nový router. Pokiaľ dôjde k spomaleniu, chybu hľadajte v ňom a v jeho nastavení. Ak však dôjde k zmene technológie pripojenia, umiestneniu routera, zmene káblov atď., vždy najprv hľadajte chybu inde. Kvalitnejšie routre v dnešnej dobe málokedy spôsobia komplikácie, ktoré by rýchlosť pripojenia negatívne ovplyvnily. Cieľom výrobcov je ponúknuť vám zariadenia s jednoduchým nastavením a bezproblémovou funkčnosťou Wi-Fi ihneď po rozbalení.

Aktualizujte si firmware

Aj napriek faktu, že zariadenie by malo byť pripravené na prevádzku ihneď po rozbalení, oplatí sa skontrolovať všetky dostupné aktualizácie firmwaru. V niektorých prípadoch tým zvýšite nielen zabezpečenie a pridáte nové možnosti nastavenia, ale tiež opravíte chyby spôsobujúce horšiu kvalitu pripojenia. Kontrola firmwaru prebieha z nastavenia routera.

To správne pásmo

S novým routerom k vám domov mohlo zavítať tiež nové pásmo. Duálne routery podporujú 2,4 Ghz alebo 5 Ghz, pričom je dôležité rozlišovať medzi dvojpásmovým (dual-band) a simultánne dvojpásmovým (concurent dual-band) routerom. U prvého si musíte pásmo vybrať a na tom router poskytuje signál internetu, druhý poskytne dva access pointy a beží súčasne na 2,4 Ghz i 5 Ghz. Spomalenie môže byť spôsobené tým, že ste pripojený k nevhodnému pásmu. Skúste pásmo zmeniť.

Automatické ladenie kanálov

Možno si to už ani nepamätáte, ale starý router ste mali nastavený na kanále, na ktorom v pásme 2,4 Ghz nedochádzalo k zbytočnému rušeniu. Toto opatrenie sa týka predovšetkým v miestach, kde sa nachádza väčšie množstvo Wi-Fi sietí. Nový router môže byť pomalý, pretože je nastavený na zlý kanál. Riešením je jeho zmena, väčšina moderných prístrojov však dokáže kanály meniť úplne automaticky tak, aby ponúkali ten najlepší výkon.

Zabezpečenie i QoS

Vplyv na rýchlosť má tiež zabezpečenie routera a ďalšie jeho funkcie. Pokiaľ ste po zapojení router ručne konfigurovali, je dosť možné, že ste omylom niečo zle nastavili. Môže sa napríklad jednať o nedostatočné zabezpečenie, zlé limity či priority pre pripojené zariadenia. Často býva problém s QoS (kvalita služby), čiže rozdelením konektivity medzi jednotlivé zariadenia. Skôr ako začnete router aktívne používať, skúste ho reštartovať na továrenské nastavenia a rýchlosť znova vyskúšať. Ak bude všetko fungovať tak ako má, bola chyba vo vašom nastavení.

Nebojte se reklamácie

Firmware je aktuálny, všetko je správne nastavené a vy idete na ideálnom pásme a kanále. Čo ďalej, keď je router stále pomalý a schopnostiam toho predchádzajúceho sa nedokáže vyrovnať? Nebojte sa ho reklamovať! Predajca vám buď poradí, kde môže byť nejaký špecifický problém, alebo skutočne zistí, že nie je routerom niečo v poriadku. Neprehliadajte problémy s rýchlosťou a užívajte si kvalitné pripojenie, ktoré vás zbytočne nezdržuje pri práci a zábave.

Americká vláda zahájila vyšetrovanie čínskej spoločnosti TP-Link, ktorá ovláda 65 % trhu s routermi. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť po odhalení využitia ich zariadení pri ransomvérových útokoch.

OpenAI zavŕšila svoju vianočnú akciu „12 dní OpenAI“ oznámením revolučného modelu o3 a jeho menšej verzie o3-mini. Nový model sľubuje výrazné zlepšenie v oblasti uvažovania a riešenia komplexných úloh. Zatiaľ bude dostupný iba pre bezpečnostných výskumníkov.

SpaceX v spolupráci s novozélandským operátorom One NZ spustila prvú celonárodnú satelitnú sieť na posielanie SMS správ. Táto prelomová služba umožňuje komunikáciu aj v oblastiach bez klasického mobilného signálu. Zatiaľ podporuje iba štyri modely telefónov a čas doručenia správ môže trvať až 10 minút.

Tynker je moderná platforma, ktorá učí deti programovať zábavným spôsobom. Pomocou vizuálnych blokov si môžu vytvoriť vlastné hry, animácie alebo ovládať roboty. Platforma podporuje kreativitu, logické myslenie a dáva deťom možnosť poznávať technológie hravou cestou. Zistite, ako funguje a v čom je lepšia, alebo naopak horšia ako iné platformy.

Digitálny blackout. ChatGPT, Sora, Instagram aj Facebook nefungovali. Milióny používateľov sa ocitli bez prístupu k obľúbeným službám. Výpadky odhalili krehkosť online sveta a závislosť na technológiách. OpenAI sa potýkalo s problémami serverov, zatiaľ čo Meta riešila globálny výpadok. Čo sa deje za múrmi technologických gigantov?

Chcete, aby sa vaše dieťa naučilo základy programovania zábavnou a prístupnou formou? Scratch je ideálny štartovací bod. Tento vizuálny programovací jazyk umožňuje deťom tvoriť hry, animácie a príbehy bez nutnosti písať zložitý kód. Naučia sa základy logického myslenia a kreativity a otvoria sa im dvere k ozajstnému programovaniu.

Ďalšie jazykové verzie