Rychlost.sk Blog Rozdiel medzi lacným a drahým WiFi routerom

Rozdiel medzi lacným a drahým WiFi routerom

Čaká na vás obstaranie routera, ale pri pohľade na ponuku vidíte iba krabičky odlišujúce sa cenou a vzhľadom? V tom prípade vám základný prehľad dôležitých parametrov môže nielen ušetriť dosť peňazí, ale zároveň poznateľne zrýchliť internet.

Prečo si obstarávate WiFi router?

Tak ako u väčšiny elektronických zariadení, tak aj v prípade Wi-Fi routera je dôležité povedať si, z akého dôvodu si nový model obstarávate. Možno ste doteraz žiadny nemali, starý router sa pokazil, potrebujete pripojiť viac užívateľov, túžite po väčšom dosahu... dôvodov môže byť celá rada a mali by ste ich pri výbere zohľadniť. Pri hľadaní rozdielu medzi lacným a drahým zariadením tak budeme vychádzať predovšetkým z predpokladu, že sa radíte k náročnejším užívateľom, ktorí nechcú byť pri používaní internetu obmedzovaný schopnosťami routera.

Router sám o sebe internet nezrýchli

Kvalita a schopnosti Wi-Fi routera pochopiteľne majú vplyv na rýchlosť pripojenia, viacmenej však nedokážu prekonať limity, ktoré nastavuje poskytovateľ internetu. Inými slovami o tom, ako rýchlo môžete v ideálnych podmienkach sťahovať a nahrávať dáta, rozhoduje v prvom rade samotná linka. Technicky zdatnejších užívateľov to neprekvapí, ale niektorých zákazníkov by to mohlo zaskočiť. Investovať desiatky eur do routera v nádeji, že budete mať svižnejší internet, sa vyplatí, ak máte kvalitnú internetovú tarifu.

Dve pásma by mali byť samozrejmosťou

Prvým zásadným rozdielom je podpora pásma 2,4 Ghz a 5 Ghz. Drahší router by mal byť duálny, teda podporovať obe pásma naraz spoločne. Výhodou sú funkcia DFS (automatický výber frekvencie) a TPC (kontrola sily prenosu - Transmitting Power Control). Všetky rozdiely medzi pásmami sú veľmi dobre popísané v staršom článku Aký je rozdiel u Wi-Fi routerov na frekvencii 2,4 GHz a 5 GHz?

Väčšina zariadení dnes poskytuje podporu štandardov 802.11a/b/g/n. Dve pásma automaticky znamenajú podporu štandardu 802.11ac. Základné routery s týmto štandardom ponúkajú kombinovanú rýchlosť až 1,2 Gbps. Tie lepšie a tým pádom drahšie ponúknu rýchlosť až okolo 3 Gbps.

Antény a beamforming pre lepší signál

Vyššia cena by mala routeru dodať tiež lepšie antény. Práve tie rozhodujú o tom, ako dobre dokáže router signál šíriť. Odporučiť možno externé všesmerové antény s vysoko výkonným audiozosilňovačom a technológiou tvarovania lúčov (tzv. beamforming). Lacnejšie modely majú anténu spravidla integrovanú a neumožnia ani pridanie externej antény, ktorú si zakúpite zvlášť.

USB by nemalo chýbať

Z hľadiska konektivity pri drahších modeloch žiadajte prítomnosť rýchleho portu USB 3.0. Vďaka nemu budete mať možnosť k routeru pripojiť napríklad tlačiareň alebo externé úložisko. V druhom prípade sa vám otvorí vzdialený prístup k dátam na úložisku zo všetkých zariadení v sieti.

Bezpečnosť v neposlednom rade

Drahšie modely ponúkajú podporu moderných štandardov, dve pásma, pokročilé funkcie nastavenia a smerovania signálu, výkonné antény, lepšiu konektivitu a hlavne tiež prepracovanejšie bezpečnostné funkcie. Na tie je v dnešnej dobe rozhodne dobré myslieť. Úplným základom je WPA2, v roku 2018 dorazí do routerov WPA3. Z hľadiska šifrovania je najlepšou voľbou AES (Advanced Encryption Standard). Medzi ďalšie spôsoby ochrany sa radí rodičovský zámok, whitelist a blacklist (správa zariadení), možnosť nastavenia siete pre hosťov WPS (WiFi Protected Setup). Bezpečnostné funkcie pri lepších routeroch vám umožnia ľahko zabezpečiť Wi-Fi sieť pred nevítanými hosťami.

Na routery sa neoplatí šetriť

Internet väčšina domácností používa každý deň. Router je v prevádzke nepretržite, a preto sa oplatí investovať do jeho kvality. V opačnom prípade vás môžu trápiť rôzne komplikácie od pomalého pripojenia cez nestabilný signál až po prehrievanie routera a jeho samovoľné reštartovanie. Ak si chcete užiť surfovanie bez starostí a dostatočný užívateľský komfort, sú pre vás tie najlacnejšie kúsky na trhu vyhodenými peniazmi.

Americká vláda zahájila vyšetrovanie čínskej spoločnosti TP-Link, ktorá ovláda 65 % trhu s routermi. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť po odhalení využitia ich zariadení pri ransomvérových útokoch.

OpenAI zavŕšila svoju vianočnú akciu „12 dní OpenAI“ oznámením revolučného modelu o3 a jeho menšej verzie o3-mini. Nový model sľubuje výrazné zlepšenie v oblasti uvažovania a riešenia komplexných úloh. Zatiaľ bude dostupný iba pre bezpečnostných výskumníkov.

SpaceX v spolupráci s novozélandským operátorom One NZ spustila prvú celonárodnú satelitnú sieť na posielanie SMS správ. Táto prelomová služba umožňuje komunikáciu aj v oblastiach bez klasického mobilného signálu. Zatiaľ podporuje iba štyri modely telefónov a čas doručenia správ môže trvať až 10 minút.

Tynker je moderná platforma, ktorá učí deti programovať zábavným spôsobom. Pomocou vizuálnych blokov si môžu vytvoriť vlastné hry, animácie alebo ovládať roboty. Platforma podporuje kreativitu, logické myslenie a dáva deťom možnosť poznávať technológie hravou cestou. Zistite, ako funguje a v čom je lepšia, alebo naopak horšia ako iné platformy.

Digitálny blackout. ChatGPT, Sora, Instagram aj Facebook nefungovali. Milióny používateľov sa ocitli bez prístupu k obľúbeným službám. Výpadky odhalili krehkosť online sveta a závislosť na technológiách. OpenAI sa potýkalo s problémami serverov, zatiaľ čo Meta riešila globálny výpadok. Čo sa deje za múrmi technologických gigantov?

Chcete, aby sa vaše dieťa naučilo základy programovania zábavnou a prístupnou formou? Scratch je ideálny štartovací bod. Tento vizuálny programovací jazyk umožňuje deťom tvoriť hry, animácie a príbehy bez nutnosti písať zložitý kód. Naučia sa základy logického myslenia a kreativity a otvoria sa im dvere k ozajstnému programovaniu.

Ďalšie jazykové verzie