Určite sa do stavby domu nepustíme naslepo, bez projektu a konzultácie s odborníkmi. Aj tak ale musíte mať na zreteli dátové rozvody, bez ktorých sa dnes žiadny moderný dom ani iná stavba nezaobíde. Pri svojej novej domácnosti určite budete chcieť využívať inteligentné riadenie prevádzky a dátové rozvody (spolu s anténnymi a ďalšími rozvodmi) sú bezpochyby k tejto funkcii potrebné.
Dodatočná montáž by mohla byť zbytočne komplikovaná, takže na dátové rozvody je potrebné myslieť s predstihom. Cez štruktúrovanú kabeláž v dome prebieha všetka komunikácia pripojených zariadení a týmto spôsobom býva riešené aj pripojenie k internetu, zabezpečenie objektu, domáci audiosystém a ďalšie funkcie.
Hoci má bezdrôtové Wi-Fi pripojenie bezpochyby veľa výhod, myslite na to, že niektoré zariadenia budú mať svoje pevné miesto a tam je kábel rozhodne vo výhode. Pripojenie káblom je totiž zaručene o niečo rýchlejšie, nehrozí pri ňom rušenie, preťaženie alebo oslabenie signálu pri prechode niektorými prekážkami. Signál navyše nie je dostupný (aj cez heslo a šifrovanie sa do vašej súkromnej Wi-Fi nejaký ten šikula dokáže dostať) v okolí pre cudzie osoby a čo sa finančnej stránky týka?
Keď kúpite niekoľko naozaj kvalitných routerov pre zabezpečenie spoľahlivého pokrytia objektu, príde to značne drahšie než káblový rozvod signálu. Potom vystačíte s jedným routerom pre mobilné zariadenia a výstup kábla si naplánujete všade tam, kde v budúcnosti počítate s pripojením zariadení, ktoré budú vyžadovať kvalitné a rýchle pripojenie na internet. Nejde len o počítače, internet využívajú aj inteligentné televízory či audiosystémy.
Okrem rozvodu internetového signálu v modernom dome budú potrebné aj ďalšie káblové rozvody. Či budete používať hneď od zabývani a inteligentné ovládanie spotrebičov, automatický systém riadenia domu (vetranie, vykurovanie a pod.), telekomunikačné systémy, alarm a kamerový systém zabezpečenia, protipožiarne čidlá i ďalšie zariadenia, alebo sa k ich používaniu rozhodnete neskôr, to nie je rozhodujúce.
Dôležité ale bezpochyby je radšej budovať dátové aj káblové rozvody tak, aby ste mali určitú rezervu pre prípad potreby. Ide o možnosť prípadných zásahov, opravy, úpravy, rozšírenie a pridanie ďalších káblov alebo ich jednoduchá výmena. Rozhodne sa oplatí projektovať rozvod dátovej a káblovej siete tak, aby zostali aj nejaké voľné káble „do rezervy“ a aby bolo možné bez búrania alebo podobných stavebných zásahov do siete zasiahnuť v prípade potreby.
Moderné budovy sú už vybavované zodpovedajúcou kabelážou plošne a každá jednotlivá miestnosť je opatrená niekoľkými prípojkami. Detailné umiestnenie prípojných miest je ovšem vhodné navrhnúť s predstihom, aby ste nakoniec nemuseli využívať predlžovacie káble a podobné núdzové riešenia.
Je možné využiť aj elektrického rozvodu pre prenos dát. Popri všeobecne známom zapojení pomocou káblov Ethernet alebo prenosu prostredníctvom Wi-Fi routeru možno vytvoriť dátovú sieť, ktorá bude využívať pre prenos dát elektrické vedenie. Táto technológia je pomerne nová a do povedomia užívateľov len vstupuje, avšak má mnoho predností a bolo by chybou ju prehliadať. Označuje sa ako Powerline Communication (PLC) a často sa s ňou možno stretnúť skôr pod označením homeplug. Využíva bežné elektrické rozvody a dátové pakety sú prenášané na vysokej frekvencii (1 až 30 MHz). Vďaka tomu, že striedavý elektrický prúd využíva frekvenciu 50 Hz, sa oba prenosy nijako nerušia a môžu prebiehať súčasne bez najmenších problémov. Pre vytvorenie siete postačí špeciálny adaptér pre pripojenie ethernetového kábla na internetový modem a adaptéry na zásuvkách v miestach, kde signál potrebujeme. Kvalita prenosu je veľmi vysoká.
Ak projektant počíta s kabelážou a zvolí vhodným spôsobom jej vedenie, máte množstvo starostí ušetrených. Vhodná, dostatočne priestranná a na viac miestach prístupná káblová šachta prechádzajúca celým domom je optimálnym riešením. K nej pochopiteľne patrí aj centrálny bod, kde končí väčšina káblov. Výhodou tohto riešenia je obrovská flexibilita a štandardizácia, prehľadnosť a dostupnosť. Na centrálnom mieste sa nachádza najčastejšie typizovaná skriňa, do ktorej sa uchytávajú káble a do špeciálnych úchytov sa montujú aj rôzne sieťové zariadenia. Ak je vedenie 230 V vedené v blízkosti netieneného dátového kábla, je potrebné dodržať odstup najmenej 30 centimetrov. To platí aj pre videokáble a káble prenášajúce audiosignál alebo video.
Nie je to také zložité. Komplexnú štruktúrovanú dátovú kabeláž pre ľubovoľný dom možno vytvoriť s použitím iba troch typov káblov. Budú to káble kategórie 5e/6 pre počítače, videokoaxiál a reproduktorový kábel be-wire. Pri použití vyššie zmienenej technológie powerline postačí pripojiť adaptéry, spárovať ich a k nim potom pripojiť počítač, DVD prehrávač, domáce kino, inteligentný televízor, hernú konzolu alebo ďalšie zariadenia, ktoré sú kompatibilné so sieťovým rozhraním. Mať doma správne rozmiestnené dátové rozvody je skvelou výhodou a výhrou, ktorá zvyšuje komfort bývania.
Americká vláda zahájila vyšetrovanie čínskej spoločnosti TP-Link, ktorá ovláda 65 % trhu s routermi. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť po odhalení využitia ich zariadení pri ransomvérových útokoch.
OpenAI zavŕšila svoju vianočnú akciu „12 dní OpenAI“ oznámením revolučného modelu o3 a jeho menšej verzie o3-mini. Nový model sľubuje výrazné zlepšenie v oblasti uvažovania a riešenia komplexných úloh. Zatiaľ bude dostupný iba pre bezpečnostných výskumníkov.
SpaceX v spolupráci s novozélandským operátorom One NZ spustila prvú celonárodnú satelitnú sieť na posielanie SMS správ. Táto prelomová služba umožňuje komunikáciu aj v oblastiach bez klasického mobilného signálu. Zatiaľ podporuje iba štyri modely telefónov a čas doručenia správ môže trvať až 10 minút.
Tynker je moderná platforma, ktorá učí deti programovať zábavným spôsobom. Pomocou vizuálnych blokov si môžu vytvoriť vlastné hry, animácie alebo ovládať roboty. Platforma podporuje kreativitu, logické myslenie a dáva deťom možnosť poznávať technológie hravou cestou. Zistite, ako funguje a v čom je lepšia, alebo naopak horšia ako iné platformy.
Digitálny blackout. ChatGPT, Sora, Instagram aj Facebook nefungovali. Milióny používateľov sa ocitli bez prístupu k obľúbeným službám. Výpadky odhalili krehkosť online sveta a závislosť na technológiách. OpenAI sa potýkalo s problémami serverov, zatiaľ čo Meta riešila globálny výpadok. Čo sa deje za múrmi technologických gigantov?
Chcete, aby sa vaše dieťa naučilo základy programovania zábavnou a prístupnou formou? Scratch je ideálny štartovací bod. Tento vizuálny programovací jazyk umožňuje deťom tvoriť hry, animácie a príbehy bez nutnosti písať zložitý kód. Naučia sa základy logického myslenia a kreativity a otvoria sa im dvere k ozajstnému programovaniu.