Určite sa do stavby domu nepustíme naslepo, bez projektu a konzultácie s odborníkmi. Aj tak ale musíte mať na zreteli dátové rozvody, bez ktorých sa dnes žiadny moderný dom ani iná stavba nezaobíde. Pri svojej novej domácnosti určite budete chcieť využívať inteligentné riadenie prevádzky a dátové rozvody (spolu s anténnymi a ďalšími rozvodmi) sú bezpochyby k tejto funkcii potrebné.
Dodatočná montáž by mohla byť zbytočne komplikovaná, takže na dátové rozvody je potrebné myslieť s predstihom. Cez štruktúrovanú kabeláž v dome prebieha všetka komunikácia pripojených zariadení a týmto spôsobom býva riešené aj pripojenie k internetu, zabezpečenie objektu, domáci audiosystém a ďalšie funkcie.
Hoci má bezdrôtové Wi-Fi pripojenie bezpochyby veľa výhod, myslite na to, že niektoré zariadenia budú mať svoje pevné miesto a tam je kábel rozhodne vo výhode. Pripojenie káblom je totiž zaručene o niečo rýchlejšie, nehrozí pri ňom rušenie, preťaženie alebo oslabenie signálu pri prechode niektorými prekážkami. Signál navyše nie je dostupný (aj cez heslo a šifrovanie sa do vašej súkromnej Wi-Fi nejaký ten šikula dokáže dostať) v okolí pre cudzie osoby a čo sa finančnej stránky týka?
Keď kúpite niekoľko naozaj kvalitných routerov pre zabezpečenie spoľahlivého pokrytia objektu, príde to značne drahšie než káblový rozvod signálu. Potom vystačíte s jedným routerom pre mobilné zariadenia a výstup kábla si naplánujete všade tam, kde v budúcnosti počítate s pripojením zariadení, ktoré budú vyžadovať kvalitné a rýchle pripojenie na internet. Nejde len o počítače, internet využívajú aj inteligentné televízory či audiosystémy.
Okrem rozvodu internetového signálu v modernom dome budú potrebné aj ďalšie káblové rozvody. Či budete používať hneď od zabývani a inteligentné ovládanie spotrebičov, automatický systém riadenia domu (vetranie, vykurovanie a pod.), telekomunikačné systémy, alarm a kamerový systém zabezpečenia, protipožiarne čidlá i ďalšie zariadenia, alebo sa k ich používaniu rozhodnete neskôr, to nie je rozhodujúce.
Dôležité ale bezpochyby je radšej budovať dátové aj káblové rozvody tak, aby ste mali určitú rezervu pre prípad potreby. Ide o možnosť prípadných zásahov, opravy, úpravy, rozšírenie a pridanie ďalších káblov alebo ich jednoduchá výmena. Rozhodne sa oplatí projektovať rozvod dátovej a káblovej siete tak, aby zostali aj nejaké voľné káble „do rezervy“ a aby bolo možné bez búrania alebo podobných stavebných zásahov do siete zasiahnuť v prípade potreby.
Moderné budovy sú už vybavované zodpovedajúcou kabelážou plošne a každá jednotlivá miestnosť je opatrená niekoľkými prípojkami. Detailné umiestnenie prípojných miest je ovšem vhodné navrhnúť s predstihom, aby ste nakoniec nemuseli využívať predlžovacie káble a podobné núdzové riešenia.
Je možné využiť aj elektrického rozvodu pre prenos dát. Popri všeobecne známom zapojení pomocou káblov Ethernet alebo prenosu prostredníctvom Wi-Fi routeru možno vytvoriť dátovú sieť, ktorá bude využívať pre prenos dát elektrické vedenie. Táto technológia je pomerne nová a do povedomia užívateľov len vstupuje, avšak má mnoho predností a bolo by chybou ju prehliadať. Označuje sa ako Powerline Communication (PLC) a často sa s ňou možno stretnúť skôr pod označením homeplug. Využíva bežné elektrické rozvody a dátové pakety sú prenášané na vysokej frekvencii (1 až 30 MHz). Vďaka tomu, že striedavý elektrický prúd využíva frekvenciu 50 Hz, sa oba prenosy nijako nerušia a môžu prebiehať súčasne bez najmenších problémov. Pre vytvorenie siete postačí špeciálny adaptér pre pripojenie ethernetového kábla na internetový modem a adaptéry na zásuvkách v miestach, kde signál potrebujeme. Kvalita prenosu je veľmi vysoká.
Ak projektant počíta s kabelážou a zvolí vhodným spôsobom jej vedenie, máte množstvo starostí ušetrených. Vhodná, dostatočne priestranná a na viac miestach prístupná káblová šachta prechádzajúca celým domom je optimálnym riešením. K nej pochopiteľne patrí aj centrálny bod, kde končí väčšina káblov. Výhodou tohto riešenia je obrovská flexibilita a štandardizácia, prehľadnosť a dostupnosť. Na centrálnom mieste sa nachádza najčastejšie typizovaná skriňa, do ktorej sa uchytávajú káble a do špeciálnych úchytov sa montujú aj rôzne sieťové zariadenia. Ak je vedenie 230 V vedené v blízkosti netieneného dátového kábla, je potrebné dodržať odstup najmenej 30 centimetrov. To platí aj pre videokáble a káble prenášajúce audiosignál alebo video.
Nie je to také zložité. Komplexnú štruktúrovanú dátovú kabeláž pre ľubovoľný dom možno vytvoriť s použitím iba troch typov káblov. Budú to káble kategórie 5e/6 pre počítače, videokoaxiál a reproduktorový kábel be-wire. Pri použití vyššie zmienenej technológie powerline postačí pripojiť adaptéry, spárovať ich a k nim potom pripojiť počítač, DVD prehrávač, domáce kino, inteligentný televízor, hernú konzolu alebo ďalšie zariadenia, ktoré sú kompatibilné so sieťovým rozhraním. Mať doma správne rozmiestnené dátové rozvody je skvelou výhodou a výhrou, ktorá zvyšuje komfort bývania.
Umelá inteligencia píše básne, ale s matematikou má problémy. Prečo ChatGPT a ďalší chatboti nezvládajú ani základné počty? Odhaľujeme príčiny matematických omylov AI, od tokenizácie, ktorá rozbíja čísla na nezrozumiteľné fragmenty, až po štatistický prístup k učeniu, ktorý v matematike zlyháva.
Meta predstavila Orion, nejvyspelejšie AR okuliare na svete. Kombinujú vzhľad bežných okuliarov s možnosťami rozšírenej reality. Vďaka holografickému displeju a integrovanej AI otvárajú nové možnosti interakcie s digitálnym svetom. Okrem toho umožňujú hands-free videohovory, zobrazovanie správ a kontextové informácie v reálnom čase.
Bezpečnosť detí na internete je z veľkej časti zodpovednosťou rodičov. Preto sme pre vás pripravili komplexného sprievodcu ochranou detí na internete. Naučíte sa, ako s nimi otvorene komunikovať o rizikách, nastaviť hranice a chrániť ich súkromie.
Nová štúdia odhalila znepokojujúci fakt, Satelity Starlink od SpaceX, určené na poskytovanie internetu, produkujú rušivé rádiové emisie, ktoré ohrozujú pozorovania vesmíru radioteleskopmi. Emisie z druhej generácie Starlinkov sú až 30-krát silnejšie než u predchádzajúcej generácie a predstavujú pre astronómov vážny problém.
Máte pocit, že vás neustále scrollovanie pohlcuje? Že nestíhate nič iného, než tráviť čas na telefóne? Nie je sa za čo hanbiť, ale je potrebné s tým niečo robiť. Ukážeme vám, ako na efektívny digitálny detox, ktorý vám pomôže znovuobjaviť kúzlo offline sveta.
Spoločnosť OpenAI predstavila novú radu modelov umelej inteligencie s názvom o1, ktoré sľubujú revolúciu v oblasti komplexného myslenia a riešenia problémov. Modely o1 vynikajú v odboroch, ako je veda, programovanie a matematika, kde dosahujú porovnateľné výsledky s doktorandmi. OpenAI sa zamerala aj na bezpečnosť a vyvinula nový prístup k tréningu, ktorý bráni zneužitiu AI.