VPN je skratka, ktorú ste už najskôr počuli, ale viete, čo presne skrýva a ako môže ovplyvniť vaše online aktivity? Zrozumiteľne vám vysvetlíme, ako VPN funguje, k čomu slúži a aké výhody i nevýhody prináša. Zistíte, ako VPN chráni vaše súkromie, umožňuje prístup k blokovanému obsahu a aké typy VPN existujú.
Názov VPN počul takmer každý, kto sa už nejaký ten piatok pohybuje na internete. Len málokto však vie, ako presne funguje a na čo všetko slúži. Väčšina ľudí VPN považuje za spôsob, ako zmazať svoju stopu na internete, iní za vstupenku k zahraničnému obsahu, ktorý u nás nie je dostupný.
Napriek tomu má táto služba aj svoje nevýhody, ktoré môžu neskúsených používateľov poriadne potrápiť, a to napríklad zníženie kvality internetového pripojenia. Chceli by ste sa o VPN dozvedieť viac? Máme pre vás prehľadného sprievodcu VPN a tipy na to, ako toto pripojenie začať používať.
V prvom rade sa pozrieme na to, čo sa skrýva za skratkou VPN. Konkrétne ide o anglický názov Virtual Private Network (virtuálna privátna sieť), ktorý už sám o sebe zhrňuje, na čo slúži. VPN je totiž určená na ochranu súkromia a bezpečnosti používateľa počas pohybu v online prostredí. Ten pri využití služby môže čiastočne skryť vlastnú internetovú stopu a reálnu IP adresu používaného zariadenia.
Bežný slovenský používateľ tak môže len na pár klikov zmeniť svoju polohu z Bratislavy na Paríž. Práve preto je táto funkcia hojne využívaná v krajinách s prísnou cenzúrou, ale i napríklad pri obsahu, ktorý je z rôznych dôvodov dostupný len vo vybraných krajinách – tým sú typické napríklad streamovacie služby, ako je Netflix alebo Amazon Prime Video.
Pozn.: IP adresa je unikátne identifikačné číslo priradené zariadeniu pripojenému k internetu. Vďaka nemu môže zariadenie komunikovať s internetovou sieťou.
Keď už viete, čo je VPN, môžeme sa ponoriť hlbšie do jej funkcií. Samotný koncept služby je založený na šifrovaní dát, ktoré užívateľom zaisťuje súkromie a bezpečie. Bežné VPN služby fungujú na jednoduchom princípe, keď si užívateľ stiahne aplikáciu poskytovateľa do svojho zariadenia, prihlási sa k svojmu účtu, zvolí polohu IP adresy a pripojí sa.
Služba môže mať tiež podobu len rozšírenia v prehliadači, ale je možné zakúpiť aj VPN router. Po spustení VPN vytvorí pomyselný tunel medzi zariadením a VPN servermi. Cez tunel sú následne odoslané všetky dáta, ktoré VPN server spracuje a prepošle do verejnej internetovej siete. Rovnakým procesom prejdú aj dáta odosielané smerom k vášmu zariadeniu.Týmto spôsobom je vytvorené vysoko bezpečné a anonymné prostredie, cez ktoré môžete preposielať citlivé údaje. Každopádne bolo by nerozumné veriť, že je pripojenie úplne anonymné. Vo väčšine prípadov je možné váš pohyb na internete vystopovať, a to aj pri používaní najlepšej VPN. Samotné hľadanie dát bude však podstatne zložitejšie, zaberie veľa úsilia a takmer nikdy nebude úplné.
Pre lepší prehľad si zhrňme, na čo všetko možno VPN využívať:
Bežne sa môžete stretnúť so viacerými typmi VPN, ktoré sú určené na rôzne účely a ponúkajú odlišnú úroveň zabezpečenia. Všetky si ich podrobne rozoberieme nižšie.
Site-to-Site VPN, známa tiež ako Router-to-Router VPN, sa používa na prepojenie dvoch alebo viacerých geograficky oddelených sietí do jednej rozsiahlej siete. Zvyčajne ju využívajú spoločnosti, korporácie či rôzne organizácie, ktoré potrebujú vytvoriť bezpečnú a šifrovanú sieť medzi jednotlivými pobočkami. Na prepojenie slúžia VPN routery či koncentrátory.
Remote Access VPN umožňuje jednotlivým používateľom pripojiť sa k firemnej alebo inej sieti, odkiaľkoľvek si zmyslia. Úlohou VPN je v tomto prípade vytvoriť šifrované pripojenie medzi používateľovým zariadením a firemnou sieťou, čo mu umožňuje bezpečný prístup k firemným dátam a aplikáciám.
Cloud VPN je určená na ochranu dát prenášaných do cloudu. Počas prenosu súborov sa teda používatelia nemusia obávať ich straty, krádeže alebo úmyselného poškodenia. Tento typ VPN je opäť využívaný najmä spoločnosťami alebo aj tvorcami, ktorí potrebujú chrániť svoje dáta pred hackermi alebo konkurenciou.
VPN je možné deliť aj podľa použitých protokolov, ktoré sa od seba líšia svojim zabezpečením, rýchlosťou a stabilitou pripojenia, úrovňou šifrovania a spoľahlivosťou. Aktuálne sa môžete stretnúť so šiestimi protokolmi, konkrétne ide o:
TIP: Ak chcete VPN využívať na dennej báze u viacerých zariadení, bude pre vás najlepším riešením VPN router. Ten má v sebe už zabudovanú VPN, ktorú využívajú všetky pripojené zariadenia.
Keď už sme podrobne rozobrali, čo je to VPN a k čomu slúži, môžeme sa presunúť aj k jej praktickému využitiu. Všeobecne možno povedať, že služby VPN ocení každý užívateľ, ktorému záleží na jeho súkromí a bezpečnosti v online prostredí. Najčastejšie sa však využívajú na:
Okrem výhod majú aj tie najlepšie VPN menšie mínusy. Tým najväčším je možné ovplyvnenie vášho internetového pripojenia. Môžete sa stretnúť hlavne s jeho spomalením, ale aj výpadkami. Zvyčajne platí, že čím je VPN server vzdialenejší, tým pomalšia bude rýchlosť pripojenia.
Problém môže predstavovať aj kvalita vášho pripojenia. Ak sa teda často stretávate s veľmi pomalým internetom, nebude pre vás pripojenie k VPN práve komfortné. Pre občasné sledovanie seriálov či krátke surfovanie na internete si s ním ale aj tak vystačíte.
O rýchlosti a stabilite pripojenia rozhodujú aj ďalšie faktory, vrátane kvality poskytovateľa, použitého protokolu či zaťaženia zvoleného servera. Pozor si dajte aj na výkon vášho zariadenia. Najmä pre staršie notebooky a smartfóny môže byť pripojenie cez VPN až príliš náročné, čo sa prejaví nielen na rýchlosti internetového pripojenia, ale aj odozve zariadenia.
Aj keď je VPN pomerne zložitá technológia založená na šifrovaní dát, bežným užívateľom bohato postačí fakt, že im služba dokáže pomôcť zabezpečiť ich dáta, ochráni ich pred útokmi hackerov a skryje ich reálnu IP adresu.
Samotný výber najlepšej VPN by ste mali podmieniť svojim potrebám a očakávaniam – v tomto ohľade venujte pozornosť hlavne typu zvoleného protokolu. Efektivita VPN sa odvíja aj od kvality vášho pripojenia. Ak máte podozrenie, že je váš internet pomalý, môžete si jeho rýchlosť overiť pomocou nášho online nástroja.Americká vláda zahájila vyšetrovanie čínskej spoločnosti TP-Link, ktorá ovláda 65 % trhu s routermi. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť po odhalení využitia ich zariadení pri ransomvérových útokoch.
OpenAI zavŕšila svoju vianočnú akciu „12 dní OpenAI“ oznámením revolučného modelu o3 a jeho menšej verzie o3-mini. Nový model sľubuje výrazné zlepšenie v oblasti uvažovania a riešenia komplexných úloh. Zatiaľ bude dostupný iba pre bezpečnostných výskumníkov.
SpaceX v spolupráci s novozélandským operátorom One NZ spustila prvú celonárodnú satelitnú sieť na posielanie SMS správ. Táto prelomová služba umožňuje komunikáciu aj v oblastiach bez klasického mobilného signálu. Zatiaľ podporuje iba štyri modely telefónov a čas doručenia správ môže trvať až 10 minút.
Tynker je moderná platforma, ktorá učí deti programovať zábavným spôsobom. Pomocou vizuálnych blokov si môžu vytvoriť vlastné hry, animácie alebo ovládať roboty. Platforma podporuje kreativitu, logické myslenie a dáva deťom možnosť poznávať technológie hravou cestou. Zistite, ako funguje a v čom je lepšia, alebo naopak horšia ako iné platformy.
Digitálny blackout. ChatGPT, Sora, Instagram aj Facebook nefungovali. Milióny používateľov sa ocitli bez prístupu k obľúbeným službám. Výpadky odhalili krehkosť online sveta a závislosť na technológiách. OpenAI sa potýkalo s problémami serverov, zatiaľ čo Meta riešila globálny výpadok. Čo sa deje za múrmi technologických gigantov?
Chcete, aby sa vaše dieťa naučilo základy programovania zábavnou a prístupnou formou? Scratch je ideálny štartovací bod. Tento vizuálny programovací jazyk umožňuje deťom tvoriť hry, animácie a príbehy bez nutnosti písať zložitý kód. Naučia sa základy logického myslenia a kreativity a otvoria sa im dvere k ozajstnému programovaniu.